Pilátová Agáta

Vesnická kronika z časů dvou totalit

Můžeme vyslovit uznání ušlechtilým, byť jen zčásti naplněným úmyslům autorů a jejich odvaze bojovat s nesnadným tématem.

Talentovaný „šarlatán“ mezi mlýnskými kameny doby

Agnieszka Holland natočila příběh s filmařskou suverenitou sobě vlastní. K perfektní znalosti řemesla přidala vlastní kreativní hřivny: nespokojenost s předem danými schématy, tvůrčí neklid.

Jak se z dramatika stal politik. Filmový Václav Havel je podobný tomu skutečnému

Film Havel je poctivě a civilně ztvárněný příběh proměny divadelního autora v disidenta, drama vnějších dějů i vnitřních zápasů Václava Havla.

To je fotograf Kratochvíl. Proslulý umělec v dokumentu Andrey Sedláčkové

Režisérce se přesvědčivě, přitom citlivě podařilo zachytit toto dusno, stejně jako okamžiky souznění. A „zvládnout“ Kratochvíla staršího, což jistě nebylo snadné.

Místo pro dva na střeše i pod ní

Režisér a autor scénáře pečlivě promyslel konstrukci příběhu od spolehlivě nosného základu až po nejmenší detaily stavby.

S dronem do boje za lepší svět. O novém filmu Petra Zelenky

Petr Zelenka zase natočil nekonvenční, nestandardní snímek, který obohacuje diskurz o stavu a úrovni domácí produkce.

Já jsem vlastník a nemusím nic!

Vznikla vynikající komedie, jakých se u nás nerodí moc.

Umělecký i lidský rozměr Jiřího Trnky

Tvůrcům patří uznání, že jejich snímek Nalezený přítel se snaží přistoupit k životopisnému dokumentu trochu jinak než bývá obvyklé.

Pohádka, jež měla skončit o dost líp

Výsledný dojem z filmu působí jaksi nehotově. Přitom až tak moc nepotřeboval, jen ponechat o chvilku déle.

Úzkostné chvilky mladé altruistky

Epizodický snímek je sólem pro herečku a muzikantku Jenovéfu Bokovou.

Komedie je můj nejvlastnější žánr, říká režisér Jan Hřebejk

Režisér pozorně sleduje vývoj v oboru a vidí i očekává velké změny. Co se stane s kiny? „Je možné, že budou uvádět jen takové filmy,

Umění je strašně nejisté povolání, říká herec a režisér Jiří Mádl

Jiří Mádl vysílá pozitivní energii, zároveň působí jako přemýšlivý mladý muž. Váží slova, formuluje přesně.

Příjmení a fandovství se dědí, říká herec Ivan Trojan

„Maximálně mi vyhovuje, když se jako herec stávám spolutvůrcem textu, jsem do něj vtažen a můžu ten příběh nějakým způsobem ovlivňovat,“ říká Ivan Trojan.

Režisér Slávek Horák: Havel je téma pro každý den

Podnětem k druhému filmu se stala osobnost Václava Havla, protože „poslouchal své svědomí a jednal podle něj, i když mu to přinášelo problémy“.

Nabarvené ptáče. Světlo rámované tmou

Jeden z nejvýraznějších českých filmových režisérů Václav Marhoul se nejdřív prosadil jako producent filmů, manažer skupiny malířů a sochařů Trvrdohlaví či Divadla Sklep.

Měla jsem v životě kliku

Téměř všechny filmy dokumentaristky Olgy Sommerové sklízejí úspěch.

Trabantem na konec světa a zase zpátky

Dan Přibáň, náčelník cestovatelských projektů Transtrabant a režisér dokumentárních filmů o ,,trabantích“ výpravách, je vzděláním elektrotechnik, původním povoláním novinář.

Každý z nás hledá parťáka

Uznávaný, často obsazovaný mladý herec vstoupil do veřejného prostoru jako režisér před pěti lety snímkem Pojedeme k moři, nyní představuje svůj druhý film.

Nezáleží na generaci, ale na kvalitě látky

Křišťálový glóbus, sedm Českých lvů a hlavně přes padesát filmových titulů, na nichž se podílel. Tyto ,,položky“ má na svém tvůrčím účtu kameraman Vladimír Smutný.

Skutečný život je na sídlišti

Spisovatel Jaroslav Rudiš je spoluautorem tří celovečerních filmů – Grandhotelu režiséra Davida Ondříčka, Aloise Nebela v režii Tomáše Luňáka a Národní třídy.

Ivan Zachariáš: Víc, než jen vyprávět příběh

Režisér Ivan Zachariáš se k médiím chová vlídně, ale publicitu nevyhledává. Nicméně z „anonymity“ v poslední době vystoupil přinejmenším dvěma kvalitními filmovými seriály.

Národ se nedefinuje výší HDP

Šarmantní gentleman i obávaný vladař, romantický hrdina i arménský uprchlík, statečný odbojář či pohádkový čert. Jiří Dvořák je výrazná herecká osobnost.

Ivan Zachariáš: Víc, než jen vyprávět příběh

„Člověk musí dávat pozor, co dělá, a když už to dělá, aby tím taky něco řekl,“ říká režisér Bez vědomí Ivan Zachariáš

David Ondříček: Radši se dívám dopředu

„Zátopek bude možná pro mnohé překvapení, protože má i komediální potenciál,“ říká režisér David Ondříček.

Sázka na nejistotu

,,Jestli jsem respektovaná? Možná, ale určitě i kritizovaná. Kritika mi nevadí, znám to z dětství. Moje máma byla hodně kritická žena,“ říká dokumentaristka Helena Třeštíková.

Baví mě dělat to, co neumím

„Říká se, že komedie a humor je ve své podstatě pravda a bolest. A pokud to film nerespektuje, spíš nebude fungovat,“ říká režisér Radek Bajgar.

Snažím se být to, co píšu, říká scenárista Marek Epstein

„V informacích o panu Mikoláškovi je spousta děr v jeho profesním i osobním životě. A to scenáristu vždy jistým způsobem vábí,“ říká scenárista filmu Šarlatán.

Měla jsem v životě kliku

Téměř všechny filmy dokumentaristky Olgy Sommerové sklízejí úspěch. Na portálu Česko-Slovenské filmové databáze zpravidla dostávají velmi kladná hodnocení.

Na návštěvě ve filmovém muzeu

Filmové muzeum ve Františkánské zahradě není běžná sbírka historických předmětů, ale i prostor pro imaginaci, fantazii a kreativitu.

Ze světa asociálních sítí

Ještě než se snímek Barbory Chalupové a Víta Klusáka V síti dostal do kin, už se z něj stala instituce.
Agata Pilatova_3_zmensena

Filmová a kulturní publicistka, spolupracovnice Týdeníku Rozhlas

Vystudovala filosofickou fakultu UK, obory český jazyk, literatura, novinářství a estetika. S přestávkou let 1969–1989 působí v denících a časopisech převážně jako filmová a kulturní novinářka, v 60. letech spolupracovala s filmovými časopisy Film a doba, Kino či Filmové a televizní noviny. Po listopadu 1989 působila jako vedoucí kulturní rubriky deníku Práce a šéfredaktorka Týdeníku Rozhlas. Pravidelně publikuje filmové recenze zejména jako stálá spolupracovnice Týdeníku Rozhlas, rozhovory s umělci, převážně filmaři, i jinými kulturními osobnostmi. Podílí se na rozhlasovém pořadu Mezi námi. Rediguje časopis rusínské národnostní menšiny.