Alchymická pec

Česko, Slovensko, 2020, 117 min

Režie a scénář: Jan Daňhel, Adam Oĺha
Vystupují: Jan Švankmajer, Eva Švankmajerová, Jaromír Kallista, Pavla Kallistová, Tomáš Kalous, Miloš Chlustina, Kamila Magálová
Producent: ATHANOR

Premiéra: 30. 11. 2020
Distributor: CinemArt

Během prací na posledním celovečerním filmu surrealistického tvůrce Jana Švankmajera Hmyz, na němž se Jan Daňhel podílel jako střihač a Adam Oľha jako kameraman, byli osloveni filmovým producentem Jaromírem Kallistou a režisérem Janem Švankmajerem, aby se skrze dokumentární film pokusili odhalit a zakonzervovat tvořivé procesy, kvasící v útrobách jejich filmové společnosti Athanor.

Recenze a rozhovory

Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Společně sami sloužit jako příklad toho, jak se filmy opravdu nemají a především nedají dělat.

Poznávání hrou

Důvěra, kterou režisérům Kallista se Švankmajerem svěřili, jim umožnila proniknout nejen do mistrova soukromí, ale také – a to především – do hlubin jeho mysli.

Speciál: O pěti českých dokumentech… Část první

Vedle hraných filmů si také v minulém roce našlo tradičně cestu do kin několik dokumentárních. Většina z nich se prezentuje nejen pozoruhodným tématem, nýbrž i zpracováním.

Alchymická pec

Intimní vzpomínky jinak spíš uzavřeného umělce na těžké okamžiky života se střídají s jeho názory na tvorbu a s výjevy z každodennosti, které duo místy snímá podle Švankmajerova stylu.

Vše o Evě. Film o Švankmajerovi se mění v milostné vyznání

Kdykoli se dokument vydá mimo náladu kouzelného ostrůvku a malebné veteše bizarního kabinetu sběratelských kuriozit, ztrácí trochu dech.

Alchymická pec

Jde o otevřený dokument, někdy dost intimní. Nejde o psychoanalýzu nebo souhrn kariéry, spíš o tečku za kariérou

Alchymická pec

Ústa ukusují, sousta labužnicky křupou a mladí dokumentaristé do světa posílají jasný vzkaz, že žánr portrétního dokumentu nemusí být jen pomník.

Alchymická pec

Tvůrci vytvořili hravý a pronikavý mozaikovitý portrét, který je v převádění snů a reality do obrazů a zvuků podobně originální jako sám Švankmajer.

Střihač musí umět rozpustit své ego a chránit autenticitu filmové postavy. Někdy i proti režisérovi, říká Jan Daňhel

Jan Daňhel patří mezi přední české střihače. Je dlouhodobým spolupracovníkem režiséra Bohdana Slámy, vyučuje na FAMU, má rád humor v hudbě a blízký je mu surrealismus.