Až přijde válka

Česko, Chorvatsko, 2018, 76 min
Režie: Jan Gebert
Scénář: Jan Gebert

Premiéra: 18. 10. 2018
Distribuce: Bontonfilm

Synopse: Dokument uvedený na prestižním filmovém festivalu Berlinale. Skupina mladých slovenských mužů vlastenců vytváří v domobraně totalitní systém založený na slepé kázni, izolaci a strachu.

Petr vede život na první pohled spořádaného hocha – žije s rodiči, má hezkou dívku, dostal se na vysokou. Jeho skutečný život je ale jinde, v čele domobrany Slovenskí branci, čítající dvě stě mladých lidí, s oddíly po celém Slovensku. V horských lesích je nechává podřizovat drsným pravidlům, která ani tak nepřipomínají vojenský výcvik jako hru na diktaturu. Šéf domobrany věří, že jeho modelová organizace má budoucnost. Je odhodlaný uniformu jednou odložit a se svou vizí oslovit celou společnost a stát se velkým politikem.

Trailer:

Recenze a rozhovory

Branci, nebo psanci? Hrají si na vojáky a milují kamery

Říkají si domobrana, hrají si na vojáky – a tvrdý dril jim může armáda závidět, když člověk sleduje skoro ještě děti v plynových maskách.

Až přijde válka

Dokumentu Až přijde válka se podařilo tematizovat hned několik současných problémů, které mají celoevropský dopad.

Až přijde válka. Dokument, který se ptá, kde končí legrace

Protagonistou filmu je cílevědomý slovenský mladík Peter Švrček, který se postavil do čela organizace nazvané Slovenští branci.  

Až přijde válka. Z filmu o slovenské domobraně mrazí

Na první pohled to může vypadat jako nevinná hra na vojáky.

Recenze: Mrazivá pouť od hraní na vojáky k politice

Příběh vzestupu jedné xenofobní party působí absurdně i mrazivě zároveň. Film z Branců totiž nedělá anomálii, nedémonizuje je ani nezesměšňuje.

Až přijde válka

Touha rozhněvaných mladých mužů po vládě pevné ruky dotváří společenskou atmosféru, v níž sklízí úspěch lídři, kteří brojí proti uměle vytvořeným nepřátelům.

Berlinale blog. Na českou účast můžeme být hrdí díky filmu Až přijde válka

Slovenská domobrana, český režisér. Znepokojivý dokument Jana Geberta, uváděný na 68. ročníku filmového festivalu Berlinale, pojednává o mimořádně aktuálním evropském tématu.

Rodiče je považují za neškodné skauty, říká v Berlinale Jan Gebert

Národní domobrana. Tak si říkají „hrdinové“ dokumentu Jana Geberta Až přijde válka.

Až přijde válka

„Celá domobrana je výkvět atmosféry, kterou máme v Evropě,“ tvrdí tvůrce Jan Gebert

Dokumentarista Jan Gebert: Extrémní věci začali dělat normální lidi

„Já myslím, že je silnější bez obalu a zblízka ukázat, jak se ti lidé chovají, a nechat to na diváka působit,“ říká Jan Gebert.