Až zařve lev

Česko, 2022, 100 min

Režie a scénář: Jan E. Svatoš
Mluví: František Němec, Igor Bareš, Daniela Kolářová
Produkce: Art Francesco

Premiéra: 6. 4. 2022
Distributor: Art Francesco

V bezčasí Dantova očistce se potkávají dvě významné postavy českého středověku: král Přemysl II. Otakar a zapomenutý cestovatel, mnich Odorik, který jako první Evropan spatřil Tibet. Výměnou za popis cesty do východních zemí světa přiměje slavného krále složit účet za svoji vládu plnou úspěchů, ale i proher a křivd. Brzy zjišťuje, že oba mají nečekaně mnoho společného: vždyť jednomu ukradli knihu, druhému království v srdci Evropy.

Originální středověká road movie s mistrovským dialogem mezi svědomím krále a Odorikovou zvídavostí vás provede českým královstvím v době největšího územního rozmachu. Film také připomíná, že problémy řešené ve středověku jsou aktuální i v naší době: Ať je to tolerance k odlišným kulturám, plagiátorství nebo fake news. Na základě dlouholetých rešerší a spolupráce s předními českými i zahraničními odborníky se divák seznámí s unikátními a pozapomenutými historickými artefakty připomínající nadčasovost génia přemyslovského rodu.

Recenze a rozhovory

Lev opět zařval a vydal knihu. Vychází scénář filmu, ve kterém rozmlouvají český král s prvním Evropanem, který doputoval do Tibetu

Dialog krále Přemysla II. Otakara s Mistrem Odorikem. Publikaci k filmu Až zařve lev představuje sám autor Jan E. Svatoš.