Božena

Česko, 2021, 5 h 51 min (4 epizody)

Režie: Lenka Wimmerová
Scénář: Martina Komárková, Hana Wlodarczyková
Hrají: Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Jan Nedbal, Kryštof Hádek, Klára Suchá, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková a další

Premiéra: 3. – 24. 1. 2021 na ČT1

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století.
Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837…

Recenze a rozhovory

Božena chce žít a tvořit. Spisovatelka by se v nové minisérii mohla dočkat rehabilitace

Božena Němcová je tu blízce příbuzná Flaubertově Paní Bovaryové a jistě i dalším ženám oné doby.

Božena Němcová jako živelná feministka, ale bez hloubky

Generace krmené obrázkem Němcové jako chudé trpící světice nová Božena překvapí svou živelností. Na uspokojivě bohatý a hlubší portrét ale nezbyl prostor.

Pukne mi srdce. Božena po vzoru Marie Terezie sází na postel

Nekoná se tedy žádné boření mýtů, předvádí se pouze dobová ilustrace vyhovující současné poptávce po silných ženských postavách.

Seriál s Geislerovou rozbíjí iluzi, že Němcová byla oběť a její muž tyran

Soudobý pohled na Boženu Němcovou se s každým novým dílem poněkud nemístně přenáší i do moderního slovníku, a především do chování postav.

Slabý otrok věčně nespokojeného srdce. Seriálovou Boženu Němcovou bychom v čítankách nenašli

Seriál Božena chce představit život Boženy Němcové v moderní podobě. Je však natočený klopotně a prozatím končí melodramaticky.

Bude Božena slušné melodrama? Nejprve musí dospět, s Barborou si nevystačí!

Nemá smysl očekávat hluboké drama reflektující život či postavení Boženy Němcové. Minisérie nezapře přímočarost historického melodramatu.

Láska v časech Boženy Němcové

S nejslavnější českou spisovatelkou se v minisérii znovu děje to, co už mnohokrát předtím. Je zdůrazňováno, co je pro danou dobu nejatraktivnější a nejsrozumitelnější.

Minisérie Božena se snaží bořit mýtus, ale nedokáže si od Němcové udržet odstup

Od hystericky vypjatých emocí k nechtěné „cimrmanovštině“, kdy se klasici české kultury unyle poplácávají po zádech: čtyřdílná minisérie ČT zatím poletuje ode zdi ke zdi.

Krimi jako příslib naděje

Rozhovor s kreativním producentem Michalem Reitlerem. Jaký je jeho přístup k produkci a jak v rámci televizní tvorby vnímá úlohu (nejen) kriminálního žánru?

Němcová chtěla žít svobodně. A tak musíme žít všichni, říká Anna Geislerová

Anna Geislerová ztvárňuje Boženu Němcovou. Co pro ni znamenala a co pro ni obětovala? Byla Božena Němcová feministka a proč se toho slova tak bojíme?