Bratrství

Česko, Itálie, 2021, 97 min

Režie a scénář: Francesco Montagner
Vystupují: Džabir, Usáma, Uzeir, Ibrahim
Produkce: Nutprodukce

Premiéra: 7. 4. 2022
Distributor: Nutprodukce

V rodině radikálního salafisty Ibrahima panuje přísný režim. Každodenní život jeho tří synů Džabira, Usámy a Uzeira sestává z modliteb a pasení ovcí. Všechno se změní, když je patriarcha obviněn ze styků s teroristy. Před nástupem do vězení dá každému ze synů úkol: nejstarší Džabir si má najít práci a zajistit rodinu, prostřední Usáma se má dál starat o ovce, nejmladší Uzeir má dokončit vzdělání. Tři bratři, jejichž život byl doposud striktně nalinkován povinnostmi, se musejí vyrovnat s nenadálou volností. Mladý italský režisér Francesco Montagner natočil uhrančivou sondu do života mladíků na pokraji dospělosti, rozpolcených mezi poslušností a přirozenou touhou po svobodě, samostatnosti a hledání vlastního štěstí.

Recenze a rozhovory

Tip týdne: Bratrství

Síla filmu spočívá v Montagnerově přístupu. Jeho oči i koncepci vede touha pochopit, co s trojicí udělá odchod autority.

Modli se a pracuj: Svět mezi Koránem a pastvinou. Film Bratrství hrají česká kina

Dokument Bratrství vypráví o rodině muslimských pasáků ovcí a připomíná spíše hrané drama. Však také porazil všechny konkurenty na prestižním festivalu v Locarnu.

Bratrství: Recenze

O Bratrství se lépe hovoří, než se na něj dívá, neboť obecná východiska filmu jsou výrazně poutavější nežli jeho jednotlivé scény.

Nejlepším českým dokumentem je zvláštní pohádka o třech muslimských bratrech

Snímek v Česku usazeného italského režiséra Francesca Montagnera získal hlavní cenu na festivalu v Jihlavě.