Brdečková Tereza

Možná jste většina, ale nikdo to nemá vědět, říká Tereza Brdečková

Většina jsem já – tak se jmenuje nový výbor z textů publicistky, scenáristky a spisovatelky Terezy Brdečkové. 

Tereza Brdečková: Klíčovou postavou byl pro mě Jan Němec. S ním si člověk uvědomil, že umělec musí být svobodný

Spisovatelka, scenáristka, publicistka, překladatelka, moderátorka, filmová činovnice, pedagožka a vydavatelka – to všechno je Tereza Brdečková, kterou do Vizitky pozval Tomáš Pilát.
Snímek obrazovky 2018-11-19 v 14.08.38

Filmová publicistka a scenáristka

Vystudovala na FAMU filmovou skladbu, do roku 1989 se věnovala tlumočení a filmové kritice, zejména ve Filmu a době a ve Scéně. V roce 1992 byla programovou ředitelkou MFF Karlovy Vary, pak působila jako dramaturgyně v tvůrčí skupině Antonína Máši.
V 90. letech a později působila jako redaktorka a kritička v Respektu, Lidových novinách, BBC Praha nebo v Radio Suiisse Romande. Je autorkou románů Listy Markétě, Šahrazád a král, Učitel dějepisu, Slepé mapy, Alhambra a Zrcadlo Serafina.
V letech 1996 až 2012 vytvářela pro ČT se Zdeňkem Tycem paměťový pořad Ještě jsem tady, podílela se jako scenáristka a moderátorka na řadě dalších televizních dokumentů a pořadů. Scenáristicky spolupracovala s Janem Němcem (Toyen) nebo Jiřím Menzelem (Donšajni). V roce 2017 uvedla ČT její seriál Bohéma (režie Robert Sedláček), v roce 2018 sérii Ten okamžik.
Od roku 2013 řídí s manželem Jiřím Dědečkem nakladatelství Limonádový Joe s.r.o., kde rediguje filmovou řadu.