Chci tě, jestli to dokážeš

Česko, 2019, 84 min

Režie a scénář: Dagmar Smržová
Vystupují: Jana, Martina, Kateřina
Produkce: molokofilm

Premiéra: 5. 8. 2021
Distributor: Artcam

Osud k Janě nebyl dvakrát laskavý. Obrna ji připoutala na lůžko a dívka je zdánlivě zcela závislá na pomoci svých blízkých, kteří mají ale sami dost starostí. Matka Martina se potýká se složitou sociální situací a alkoholem, sestra Kateřina je nevidomá. Z této zdánlivě tísnivé konstelace vyrůstá dojemný, ale nesentimentální příběh o houževnatosti, nezlomném optimismu a potřebě lidské blízkosti. Jana navzdory limitům usiluje o svobodu a sexuální naplnění. I když se sama téměř nemůže hýbat, přesto neúnavně uvádí do pohybu lidi i události kolem sebe. Film Dagmar Smržové tvoří autentickou, vášnivou a vtipnou mozaiku různorodých lidských typů, které spojuje touha po lásce a přijetí.

Recenze a rozhovory

Hledám muže. Tedy chlapa, vzkazuje Chci tě, jestli to dokážeš

Zkrátka ač soudržnost její novinky se někdy drolí, ve výsledku tvoří pozitivní obraz milosrdenství tak samozřejmého, že se o něm ani nemluví.

Chci tě, jestli to dokážeš. Další český dokument o životě s postižením se neptá na příčiny problémů

V odvážně otevřeném dokumentu o komplikovaném vztahu matky k její hendikepované dceři není prostor pro lítost. Ale ani pro otázky ohledně přístupu české společnosti k lidem s postižením.

O životech, které filmem nekončí

Jako každoročně shledávám českou dokumentární tvorbu celkově pozoruhodnější než hranou. V kinech můžeme zhlédnout dokumenty s pestrými tématy.