Devadesátky

Česko, 2022, 7 h (6 epizod)

Režie: Peter Bebjak
Scénář: Josef Mareš, Matěj Podzimek
Hrají: Ondřej Sokol, Martin Finger, Vasil Fridrich, Pavel Batěk, David Šír, Kryštof Bartoš, Patricie Pagáčová, Michal Novotný, Robert Mikluš, Jakub Štáfek, Martin Davídek a další

Premiéra: 9. 1. – 13. 2. 2022 na ČT1 

Šestidílná minisérie od tvůrců Případů 1. oddělení popisující vyšetřování klíčových případů první poloviny devadesátých let. Na několika dobových případech ukazuje atmosféru doby, kdy kriminalita vyskočila do nečekaných výšin a kdy se rozhodovalo o tom, jestli policie najde a ustojí svoji roli. V „devadesátkách“ přináší svoboda pro všechny strmý nárůst kriminality. Policie nemá metodu, čas ani prostředky, jak tomu čelit. Zdá se, že velcí i malí grázlové budou mít definitivně navrch. Na pražské 1. oddělení nastupuje mladý vyšetřovatel Tomáš Kozák. Zkušený operativec Václav Plíšek novému kolegovi nevěří. Bezprecedentnímu přísunu vražd ale musí čelit společně.

Recenze a rozhovory

Nejsledovanější seriál za osmnáct let: Co stojí za úspěchem Devadesátek? Nejde jen o příšerné košile a účesy

Seriál nám – v pandánu s podařeným dokumentárním cyklem Polosvět navíc nabízí i širší reflexi a jistou katarzi toho, co jsme vlastně tehdy ve spěchu prožili.

Zkreslený obraz doby. Devadesátky jsou „jen“ špičková kriminálka

Seriál už se stal součástí retrománie. Tu dobu si každý z nás pamatuje jinak, ambice postihnout obraz společnosti ale v Devadesátkách nikdy nebyla.

Až na dno Orlíku a doby. České televizní seriály opět sází na zločin

Česká televize má v kriminálkách ze současnosti silného soupeře z Novy. Ale veškerou pozornost na sebe přesto strhávají Devadesátky.

Seriálu Devadesátky jde spíš o zachycení doby než o řešení kriminálních případů

Nejsou to žádné strhující Narcos z Netflixu, ale v rámci české tvorby jde o velice slibný seriál, který působí o něco přesvědčivěji než zmiňovaný Roubal.

Seriály Devadesátky a Polosvět nahlížejí kriminální případy devadesátých let různými způsoby

Nejlépe Devadesátky fungují ve spojení s cyklem Polosvět, který se klíčovým zločinům téže doby věnuje v dokumentárním formátu.

Devadesátky prodávají nostalgii po příšerné době. Z nějakého důvodu to funguje

Stále jde o seriál soustředěný na starší generace a k 90. letům přistupuje z jejich úhlu pohledu, tedy se silným důrazem na emoce tváří v tvář šílené změti změn a kauz.

Jonák, Mrázek a zbraně pod sakem. Devadesátky vyprávějí o době, kdy se rodil stát

Devadesátky jsou v jádru hlavně solidní kriminálkou, nikoli dobovou polemikou. Mimoděk ale ukazují jak naděje, tak frustrace.

Konečně krimi, Devadesátky nezapřou styl Případů 1. oddělení

Třebaže ve srovnání s Případy 1. oddělení vyznívají Devadesátky o trochu slaběji, vedle jiných současných krimiseriálů má nedělní novinka ČT jasný náskok.

První dojmy: Seriálu Devadesátky jde spíš o zachycení doby než o řešení kriminálních případů

Je vidět, že tvůrci to s touhle látkou zřejmě myslí vážně a že jejich schopnosti natočit relevantní a osobitou kriminálku je naštěstí neopustily.

Šerifové ve favoritech. Devadesátky neřeší dobu, ale porevoluční zločin

Pokud jsou Devadesátky předzvěstí, jak by mohla vypadat letošní seriálová sezona České televize, nemusela by být vůbec špatná.

Devadesátky v plné kráse. Šestidílná série připomíná proslulé kriminální případy z 90. let

Režisér Peter Bebjak vypráví příběh Divokého Východu s menším důrazem na efekt, než je u něj obvyklé, přesto stále nápaditě – také díky práci kameramana.

Ondřej Sokol: Snažím se v ničem nadlouho neustrnout

„Kdo sleduje, co dělám, ví, že se velmi snažím neustrnout v něčem stejném,“ říká Ondřej Sokol.

Těší mě, když si lidé na ulici povídají o Devadesátkách, říká Ondřej Sokol

„S režisérem Peterem Bebjakem jsme se potkal poprvé. Ale provázela ho skvělá pověst a na spolupráci jsem se těšil,“ říká Ondřej Sokol.

DIVOKÉ DEVADESÁTKY. CO VŠECHNO BYLO TEHDY MOŽNÉ A CO Z NICH DODNES PŘEŽÍVÁ?

Debata na LFŠ: s historičkou Lenkou Krátkou, novináři Jindřichem Šídlem a Jaroslavem Spurným o porevoluční transformaci Česka.