Guru

Česko, 2022, 2 h 15 min (3 epizody)

Režie: Biser A. Arichtev
Scénář: Jan Coufal
Hrají: Vojtěch Kotek, Anna Fialová, Zuzana Stivínová, Martin Myšička, Kristýna Podzimková, Michal Isteník, Adéla Petřeková, Lukáš Melník, Alžběta Malá, Lucie Štěpánková a další

Premiéra: 14. 1. – 28. 1. 2022 na Voyo

Ústřední postavou Guru je Alice (Anna Fialová). Ta oznámí na policii, že byla znásilněna. Její výpověď však nejdříve u policistů a následně u lékařů vzbuzuje nedůvěru. Jejího případu se ujímá vyšetřovatelka Petra (Zuzana Stivínová), která v rámci pátrání začne rozkrývat zneklidňující skutečnosti a pojme důvodné podezření, že guru Marek (Vojta Kotek), kterého Alice ze znásilnění obviňuje, spáchal za pomoci spolupracovnice Kláry (Kristýna Podzimková) v rámci rádoby terapeutických lekcí jógy sexuální násilí až na desítkách žen. Je třeba jej co nejrychleji zastavit, zahájit trestní stíhání a postavit před soud. Kromě samotného procesu vyšetřování příběh odkrývá i soukromí Alice, její dlouhodobě nepříznivou životní situaci i neustálý boj o malou dceru Emmu s bývalým partnerem Radkem (Lukáš Melník). Vychází najevo, že se Alice ve vztahu nechovala v minulosti ideálně, což ještě více podrývá důvěru okolí v Alicinu verzi toho, co se jí a ostatním ženám mělo stát.

Recenze a rozhovory

Zneužíval klientky a říkal tomu terapie. Vrcholí minisérie o guruovi Járovi

Prostřednictvím příběhů několika poněkud modelových, ale dobře zahraných žen z řad guruových obdivovatelek i lektorek tvůrci postupně rozkrývají zákeřnost kauzy.

Guru Mára a jeho oběti. Tématu ‚odháčkovávání žen‘ se Voyo chopilo citlivě

Třídílná série poskytuje právě tolik prostoru, aby se dal atraktivní námět vytěžit do relativní hloubky a zároveň nebylo nutné jej zbytečně nastavovat přidanými konstrukcemi.

Minisérie Guru pojednává o problematice sexuálního násilí. Více než na „odháčkování“ se tvůrci zaměřují na oběti a jejich traumata

Guru je celkově o trochu lepší než Případ Roubal, protože v něm o něco zdařileji fungují osobní linie, díky nimž má seriál šanci rezonovat ve společnosti.

Znovu je tu Guru, který „léčí“ sexem. Ale kralují ženy

Před pár lety se týž případ objevil v seriálu Život a doba soudce A. K., nyní odstartovala třídílná minisérie, kterou Nova vyrobila pro Voyo.