Jak si nevzít princeznu

Česko, Slovensko, Německo, 2021, 91 min

Režie: Karel Janák
Scénář: Petr Hudský
Hrají: Marek Adamczyk, Anna Fialová, Iva Janžurová, Daniela Kolářová, Naďa Konvalinková, Miroslav Táborský, Sonsee Neu, Oldřich Kříž, Kristína Vaculík Turjanová, Ady Hajdu, Patrik Děrgel a další

Premiéra: 24. 12. 2021 na ČT1

Velká výpravná pohádka scenáristy Petra Hudského a režiséra Karla Janáka začíná ve chvíli, kdy na zámek přicházejí tři sudičky, aby předpověděly osud malému princi Leopoldovi. Cestou se zastaví u velitele stráží, kterému se také právě narodil syn. Jeho předpověď příliš slavná není. Z Hynka má být nešika, který bude myslet hlavně na jídlo. Malému Leopoldovi sudičky věští, že si vezme za ženu dceru sousedního krále. Princ a princezna se ale jako děti od prvního okamžiku nesnášejí, jenže rodiče trvají na vyplnění věštby. V den svého sňatku Leopold a Josefína objeví cestu, jak jej překazit. Ukradnou sudičkám kouzelné hodinky a s jejich pomocí se vrátí do doby princova narození, aby zabránili sudičkám pronést věštbu. To se jim sice podaří, jenže po svém návratu zjistí, co tím všechno způsobili nejen sobě, ale hlavně celému království.

Recenze a rozhovory

Štědrovečerní pohádka Jak si nevzít princeznu: lásku a sudičky neoklamete ani cestováním v čase

Druhá polovina filmu je citelně méně povedená. Po svižném nástupu a řadě akčních peripetií se totiž děj zasekne v táboře zbojníků.

Jak si nevzít princeznu? Nová štědrovečerní pohádka upozorňuje, že není radno zahrávat si s osudem

I přes všechny ty časové čachry a množství postav má Jak si nevzít princeznu docela prostý děj, což ale v jeho případě není žádná slabost.

Jak si nevzít princeznu? Stroj času v tradiční pohádce od ČT poukazuje na ‚toxický‘ vliv okolí

Příběh Jak si nevzít princeznu nám ukazuje, že osudu neunikneme: ať už má podobu předurčeného sňatku, nebo pravidelného vánočního přídělu zbrusu nově přeskupených pohádkových motivů.

Děti jako rukojmí. Vánoční pohádka Jak si nevzít princeznu stvrzuje krizi českého pohádkového žánru

České pohádky visí v jakémsi obludném vakuu zamlžených vzpomínek na to, co v dětství považovaly za zajímavé generace lidí středního a staršího věku.

Jak si nevzít protivnou princeznu, zase už zakletou v čase

Ještě před dvěma lety mohla pohádka Jak si nevzít princeznu působit originálně. Ale po Princezně zakleté v čase ztratila nárok.

Štědrovečerní pohádka Jak si nevzít princeznu nedává smysl ani za mák

Sledování nové štědrovečerní pohádky České televize byla čirá bolest. Třeba i proto, jak se v ní plýtvá talentem herců, kteří zde nemají co hrát.

Jak si nevzít nic k srdci. Štědrovečerní pohádka cestuje časem, modernější ale není

Hlavně zamrzí, že navzdory snahám vtáhnout do hry moderní prvky tvůrci z oblíbeného žánru zachovali především to nejméně životné.

Herečka Daniela Kolářová o vánočních pohádkách, práci se Zdeňkem Svěrákem i touze po normálním životu

Když zavládl covid a herci přišli o práci, odjela Daniela Kolářová (75) na chatu „hrabat se v hlíně“.

Chtěli jsme ukázat škorpení, na které člověka baví se dívat, říká režisér štědrovečerní pohádky Karel Janák

„Nejdřív se napíše scénář, pak se vybere hrad a potom se scénář teprve upraví na míru té lokaci, aby fungoval co nejlíp,“ říká Karel Janák.