Foll Jan

Palachův kubistický portrét

Nejodvážnější filmařský počin letošního roku paradoxně vznikl na téma zdánlivě nejkonvenčnější.

Okázale stylizované podobenství

Opatří si kyslíkový stan, který je ústřední rekvizitou této odstrašující alegorie přerůstající až v klaustrofobický horor.

Zdání klame

Road movie Všechno bude – vyznamenanou Cenou za nejlepší režii – realizoval jako svůj třetí celovečerní projekt slovinský režisér Olmo Omerzu.

Hastrman u nebeské brány

Drama o sváru životních principů – frázované proměnami ročních dob a starodávnými venkovskými zvyklostmi – rámuje magická krajina.

Hmyz na divadle a u voleb

Satira Prezident Blaník sice není nadčasová ani nijak zvlášť hluboká, nabízí však pozoruhodné svědectví o soudobém Česku.

Hmyz na divadle a u voleb

Ve čtyřiaosmdesáti letech kašle na jakékoli kánony a své radosti i běsy vyjadřuje neustále originálně a vždy po svém. S obdivuhodnou nápaditostí a vitalitou.

Dobrodružství poznání v keňské divočině

Při natáčení svého celovečerního debutu ARCHA SVĚTEL A STÍNŮ se mladí čeští dokumentaristé, režisér Jan Svatoš a kameramanka Romi Straková, vypravili do odlehlých oblastí Afriky.
Foll

Filmový a televizní publicista spolupracující s magazíny Xantypa a Divadelní noviny

Vystudoval Filozofickou fakultu UK (obor filozofie-dějepis), v letech 1974–1990 pracoval jako redaktor titulků v Ústřední půjčovně filmů. Po listopadu 1989 byl dramaturgem v Československé, později České televizi (1990–1992). V letech 1992–1997 byl zaměstnán v kulturní rubrice Lidových novin, kam přispíval už v jejich samizdatové éře. Více než čtyřicet let publikuje v různých novinách a časopisech (Film a doba, Kino, Scéna, Týden, Hospodářské noviny a další). Od roku 1997 je na volné noze. Externě spolupracoval s HBO Europe. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem a s Českou televizí. Podílel se na přípravách MFF Karlovy Vary, Febiofestu a Finále. V letech 2013–2015 spoluvytvářel a moderoval program pražského Era Art Klubu. V poslední době publikuje především v měsíčníku Xantypa a v Divadelních novinách. Je autorem monografie o Miloši Formanovi (ČS Filmový ústav, 1989) a knížky rozhovorů Deset tváří (Jota, 1999).