Jednotka intenzivního života

Česko, 2021, 76 min

Režie a scénář: Adéla Komrzý
Vystupují: Kateřina Rusinová, Ondřej Kopecký
Produkce: nutprodukce

Premiéra: 2. 9. 2021
Distributor: Falcon

Lékaři Ondřej a Kateřina se při své práci často dotýkají nedotknutelného. Průkopníci české nemocniční paliativní péče otevírají v celovečerním dokumentu témata, která z našich životů v podstatě zmizela. V prostředí robotické medicíny a zbožštělých bílých plášťů, orientujících se na nemoc jako takovou, se do středu jejich pozornosti vrací člověk. V intimních rozhovorech lékaři se svými pacienty hledají odpovědi na otázku, na niž se v nemocnicích, kde život končí pro 60-70 % české společnosti, bohužel zapomíná: „Jak žít dobrý život s nemocí?“ Režisérka Adéla Komrzý v průběhu tří let dokumentovala Oddělení paliativní péče ve VFN na Karlově náměstí v Praze. To vzniklo jako pilotní projekt, jenž má sloužit jako modelový příklad ostatním nemocnicím. Tým odborníků pomáhá pacientům nalézt řešení a učinit rozhodnutí, které pro ně v době nekonečných možností umělého prodlužování života může být dobré. Protože život neznamená jen to, že srdce bije a plíce dýchají…

Recenze a rozhovory

Jednotka intenzity dokumentu

Film nechce být sugestivní, ale v jistém velmi přesném ohledu takový je a všechny znehybňuje ve vytržení ze střetu s neznámým a nedotknutelným.

Paliativní péče neznamená konec. Dokument vedený obdivem stíhá klást palčivé otázky

Celý snímek vypovídá o tom, jak důležité je si takové otázky klást a nespokojovat se s povrchními odpověďmi.

Jednotka intenzívního života: Zemřít nelze dobře nebo špatně, kvalitu života nemocných lze ale zlepšit vždy

Křehce neokázalý dokument levituje v prostředí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, nehmotně se pohybuje kolem pípajících přístrojů, nad čerstvě vytřenými podlahami a mezi prosklenými dveřmi.

Ve Varech zabodovaly dva nové české dokumenty, které hledají kvalitu života v dětství a těsně před smrtí

Oba filmy se týkají toho, jak takzvaně kvalitně žít, byť ve zcela protilehlých životních situacích – v raném dětství, respektive nedlouho před smrtí.

Dokument Jednotka intenzivního života otevírá debatu o smrti

Snímek zaměřený na oddělení paliativní péče je natočen s úctou k pacientům a obdivem nad prací lékařů. Víc než celovečerní film ale připomíná úvodní epizodu televizního seriálu.

Nejde o smrt, ale o život. Aby čas, který zbývá, stál za to

Ačkoliv má zjevně plnit i osvětový účel, umí dokument najít silné lidské detaily.

Jiný film o konci života aneb Když vám doktor řekne, že už pro vás nemůže nic udělat, neznamená to konečnou

Jednotka intenzivního života je citlivý a chytrý snímek dokumentaristky Adély Komrzý, která se skoro tři roky pohybovala mezi pacienty se závažným onemocněním.

Emoce jsou důležité, když přinášejí informaci. Rozhovor s Adélou Komrzý

Režisérka Adéla Komrzý se v rozhovoru zamýšlí nad svou režijní metodou a dokumentaristickou etikou obecně.

O životech, které filmem nekončí

Jako každoročně shledávám českou dokumentární tvorbu celkově pozoruhodnější než hranou. V kinech můžeme zhlédnout dokumenty s pestrými tématy.