Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie

Česko, 2019, 335 min
Režie: Karel Vachek

Premiéra: 5. 11. 2019
Distributor: Background Films

Synopse: Poslední, téměř šestihodinový filmový román Karla Vachka hledá možnosti, jak učinit svět lepším místem k životu. Rozdělený do čtyř dílů prozkoumává současnou politiku, filozofii, náboženství i umění. Padesát let od Pražského jara a třicet od Sametové revoluce bilancuje společenský vývoj a vidí jedinou možnou budoucnost v přímé demokracii, kterou podle něj umožní propojení lidstva počítačovou sítí. Středobodem dění je sborovna katedry dokumentu pražské FAMU, odkud autor pomyslně řídí svůj filmový vesmír a kam si po dvacet pět let své dosavadní pedagogické kariéry zval k disputacím a natáčel významné současníky i svoje studenty. Ti všichni procházejí filmem a společně upozorňují na mnohdy humorné paradoxy a rozpory doby. Zvláštní pozornost je věnována revolucím, počínaje cromwellovskou, které sice posunují lidstvo kupředu, ale za cenu násilí a zneužití ústředních myšlenek k mocenským ambicím jednotlivců. Tak je to i s komunismem, jenž Vachek osobně zažil a podává o tom svědectví. Vzpomíná na své mrtvé příbuzné a cituje své oblíbené knihy a filmy. Dojde i na ukázky z jeho minulých filmů, které dohromady tvoří nepřetržitý a navazující proud obrazů, ve kterém se napříč desetiletími a kontinenty mohou potkat reformní komunista Josef Smrkovský s americkým prezidentem Donaldem Trumpem nebo výtvarník Marcel Duchamp s premiérem Andrejem Babišem. Nic není nemožné a busta Václava Havla posetá houbami se tak znovu vrací na mykologickou výstavu, odkud ji chtějí pořadatelé za každou cenu odstranit. Filozof Milan Hauser, ekonomka Ilona Švihlíková, básník Andrej Stankovič a desítky dalších osobností přijímají Vachkovu výzvu k dialogu, coby nejlepšímu nástroji myšlení

Recenze a rozhovory

Svět podle Vachka za šest hodin vyléčí nejen nespavost

Někdy je to docela zábavné, někdy jenom ulítlé, často tendenční, vždycky silně sebestředné, přestylizované včetně převleků a samozřejmě dlouhatánské, nicméně svým způsobem léčivé.  

Kudy přišel Karel Vachek

Ne náhodou je Vachkova práce hodnotnější, když se vztahuje k minulosti, než když vyhlíží budoucnost, jež v jeho podání připomíná sci-fi napsanou před půl stoletím.

Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie

Všichni žijeme tak trochu jako schizofrenici, jelikož naše ega nám zkreslují objektivní realitu – jinak na ni ale nahlížet nemůžeme.

V mysli Karla Vachka. Petr Fischer nad filmem Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie

Ve svobodě zůstávat v podstatě nás přece nemůže zastoupit nikdo. A tady někde začíná komunismus…

Kdybych Karla Vachka nepotkal, točil bych mnohem větší blbosti

Jak se proměnil český dokument za uplynulé čtvrtstoletí a jakou roli v tom sehrál pedagog a filmař Vachek?

Karel Vachek: S každou technologickou změnou musí dojít i ke změnám ve společnosti

„Nadějí na záchranu demokracie je kreativní smích, rozpouštějící nedotknutelnost a zbytnělá ega představitelů státních institucí,“ říká ve filmu Komunismus a síť Karel Vachek.

Nesmíte to brát tak vážně

Karel Vachek patří mezi přední osobnosti české dokumentaristiky. Jeho provokativní tvůrčí přístup i životní filozofie se střetávají ve „filmovém románu“ Komunismus a síť.

Příští revoluce vyroste ze sítě, říká Karel Vachek

„Jsem přesvědčený, že si v budoucnu nebudeme volit poslance ani senátory, ale rovnou konkrétní činy,“ říká Karel Vachek.

I chyba může být kvalita, říkal Karel Vachek svým studentům

Významný režisér zanechal svůj otisk nejen v nepřehlédnutelných filmech, ale i ve svých žácích.

Za všechno může Karel

Ať už byl pohled na Karla Vachka jakýkoli, vždy platilo, že uvnitř dokumentaristické komunity v podstatě nebylo člověka, který by jím nebyl tak či onak ovlivněn.

Vachkova dokumentární revoluce

Když zmizí tvůrce, mizí s ním i celý jeden svět. Zbývá už jen to, co se z něj tvůrci podařilo zapečetit do díla, jež tu

No, budeme se hádat. Co znamenal Karel Vachek pro český dokument

Provokující tvůrce a pedagog zemřel ve věku 80 let.

Manipulátor, ale ne zavrženíhodný. Dokumentarista Karel Vachek slaví 80 let

Karel Vachek se snaží odbourávat schémata, svazující naši mysl krásou a vyprávěním, a přiblížit se tomu, čemu se dříve říkalo podstata světa.

Jak se s životem neprat aneb Čeští lvi dokumentární

Tuzemští akademici svými nominacemi opět potvrdili, že dokument je v jejich očích hlavně nevzrušivý pomník, který divákům předává informace.

Festival, který si říká o kritiku. Nejsilnější filmy a trendy 23. dokumentárního festivalu Ji.hlava

Festival dokumentárních filmů Ji.hlava letos osciloval mezi svědectvím, kritikou a podtrhovanou společenskou agendou.