Kryštof

Česko, Slovensko, 2021, 101 min

Režie: Zdeněk Jiráský
Scénář: Josef Kurz
Hrají: Mikuláš Bukovjan, David Uzsák, Alexandra Borbély, Luboš Veselý, Stanislav Majer, Eva Josefíková, Éva Bandor, Peter Šimun, Marián Mitaš, Marek Pospíchal, Marek Geišberg, David Punčochář a další
Produkce: ALEF FILM & MEDIA, Fulfilm

Premiéra: 21. 10. 2021
Distributor: Bontonfilm

Kryštof mezi mnichy uprchl nejen pro víru k Bohu, ale i před konflikty s otcem a politickými poměry po únorovém puči. Vedle mnišského života je také jedním z posledních článků řetězu, který převádí pronásledované komunistickým režimem přes hranice do Německa. Při jednom z nočních návratů z hranice je svědkem brutálního zásahu policejních složek proti skupince studentů a téže noci je zlikvidováno i společenství mnichů, s nímž žije. Místo, do něhož vkládal své naděje i víru, je zničené. Kryštofův zoufalý útěk od hranic je místopisem tehdejšího Československa, útěkem rozvrácenou „odsunutou“ krajinou i marným hledáním internovaných bratří. V situaci bezradného štvance se mu dostane pomoci ve statku Johany na okraji pošumavské vesnice. Její rodina odmítla kolektivizaci – otec spáchal sebevraždu, bratr byl poslán do dolů. Johana ukryje Kryštofa ve stodole, ale ve chvíli, kdy oba vnímají naději a vzájemnou blízkost, jsou svědky brutálního zabrání jejího hospodářství. Mají poslední šanci, že přejdou přes ještě nezadrátovanou hranici…

Recenze a rozhovory

Kryštof

Vnímám to jako film s dobrou myšlenkou, který se ne úplně povedl při samotné realizaci. Film trošku trpí důrazem na vnějškovost.

Cesty Kryštofovy jsou chaotické a nevyzpytatelné

Slabý scénář, silné momenty atmosférotvorné kamery a nelehké herecké úlohy, pojaté spíše vnějškově. Rozporuplný dojem.

Zádumčivý western z českých 50. let. Na filmovou báseň je v Kryštofovi málo fantazie

Na báseň je tu fantazie málo a na prózu moc: efektními schválnostmi film bohužel podrývá i svou hlubší důvěryhodnost.

Kryštof

Řada silných scén je rozmělněna nedostatečně sevřeným příběhem, který nejistě přešlapuje mezi vykreslením společenské atmosféry a odvyprávěním jednoho osudu.

Věřící bloudí zemí, kde nikdo nevěří nikomu. Film vypráví o českých 50. letech

Úvahy nad morálkou a vizuální působivost lokací, přispívajících k nepolevující úzkosti, byly pro tvůrce zřejmě důležitější než vytvoření živoucího fikčního světa.

Nevinní Bonnie a Clyde prchají v lijáku přes železnou oponu

Podobně asepticky jako sám Kryštof působí též účinná, ale jednotvárně elegická nálada snímku.  

Kryštof

Kryštof nezapře, že samotné natáčení probíhalo rychle a že se v té rychlosti patrně zapomnělo na některé dost podstatné scény.

Film Kryštof je o zlé době a divném chlapci

Jiráský vytvořil ve filmu působivou atmosféru strachu a zmaru. Nemohl však nenarazit na nedostatky scénáře, který chtěl zachytit příliš mnoho událostí.