Matky

Česko, 2021, 97 min

Režie: Vojtěch Moravec
Scénář: Vanda Zaplatílková Hutařová, Sandra Nováková
Hrají: Hana Vagnerová, Petra Hřebíčková, Sandra Nováková, Gabriela Marcinková, Jakub Prachař, Jiří Langmajer, Štěpán Benoni, Vladimír Polívka, Václav Neužil, Zuzana Mauréry, Viktor Presiss, Alena Mihulová, Ondřej Pavelka a další
Produkce: Up&Up production

Premiéra: 24. 6. 2021
Distributor: Bontonfilm
Mohl by to být film o ženách v nejlepších letech, které jsou elegantní, sebevědomé, chytré, užívají si, a probírají spolu chlapy, vztahy a sex. Čtyři celoživotní kamarádky z chystané komedie takové jsou, ale k tomu všemu se starají o děti, nebo je právě porodily, případně jsou těhotné. Ústřední postavou je Sára s tváří Hany Vagnerové. Má hezkej zadek a tak ho začala fotit a stala se profesionální influencerkou. Jako úplně čerstvá matka se chystá napsat knihu, ale představovala si to celé takové jednodušší. Petra Hřebíčková představuje trochu snobskou, zato dost osamělou Hedviku. Její manžel workoholik je doma jen zřídka. Sandra Nováková, jako Zuzana, je po rozchodu bez peněz, je upracovaná a uhoněná matka dvou sígrů. A nakonec Gabriela Marcinková jako Eliška, která má skvělého kluka, naprosto nesnesitelné rodiče, je těhotná a pořád zvrací.

Recenze a rozhovory

Matky vs. Prvok, Šampón, Tečka a Karel

Dvě úspěšné české komedie mají řadu neduhů. Přesně ale vědí, koho chtějí oslovit, a to z nich dělá velmi funkční filmy.

Film Matky je o českých ženách, které mají vztek

Matky jsou česká, možná romantická, možná komedie a matky stávající, nastávající i potenciální jsou její hlavní diváckou skupinou.

Matky

V humoru jsou stereotypní, ale jakmile si Matky začnou stěžovat, v tu chvíli jde o dobře zahrané drama. Ale je to rozkolísaný film.

Čtyři Matky, málo smíchu. Kletba českých romantických komedií

Sex ve městě s dětmi v zádech. Na rozdíl od jiných romantických komedií Matky divákovu inteligenci vyloženě neurážejí, ale samy hrdinky jí rozhodně nepřekypují.

Matky

Je to další ukázka českého mainstreamu, který chce hrozně málo a dává toho hrozně málo.

Komedie Matky je extrémně depresivní. V českém filmu může znamenat zlom

Debut režiséra Vojtěcha Moravce boduje ve vážných polohách. Dokáže zvednout i témata jako chudoba nebo sociální sítě. Problém je, že nemá příliš vtipných momentů.

Čtyři ženy jsou hrdinkami nového českého filmu Matky

Film, který vstupuje do kin se zavádějícím označením komedie, vznikl zjevně z „holčičího“ povídání o porodech, dětech a chlapech.

Matky

Snímek sice neustále přepíná mezi všemi čtyřmi hrdinkami naráz, pořádný děj mu ale přesto chybí.

Komedie Matky spíše než smích vyvolává depresi. Diváky od rodičovství spolehlivě odradí

Jako komedie Matky příliš nefungují (což je samozřejmě velmi subjektivní) a na kvalitní vztahové či rodinné drama mají příliš povrchní a nedotažený scénář.

Matky

Film je dalším typickým příkladem české komedie, která načrtne nějaké jednoduché postavy, pak je nechá 90 minut pinožit na plátně a pak najednou skončí.

„V současném českém filmu chybí aktuální témata a přebývají machismus a sexismus,“ říká exkluzivně pro Kinobox herečka Hana Vagnerová

„Moc bych chtěla zrežírovat aspoň krátkometrážní film, ale nemám na to zatím ještě odvahu,“ říká Hana Vagnerová.

Hana Vagnerová: Dělá mi dobře ta svoboda, fakt, že mám možnosti a dveře otevřené i jinde než doma

Hana Vagnerová za koronaviru nezahálela. Kromě natáčení v tuzemsku absolvovala i nespočet zahraničních castingů, přesto říká, že už dlouho necítila takovou beznaděj a samotu.

Sexistické anekdoty, v nichž Češi vidí sami sebe. Co lidi táhne na romantické komedie

Proč je mají Češi rádi tuzemské filmové komedie, jsou pro tvůrce vždy zárukou výdělku a neblíží se náhodou jejich konec?