Mečiar

Slovensko, Česko, 2017, 89 min
Režie: Tereza Nvotová
Scénář: Tereza Nvotová, Josef Krajbich

Premiéra: 8. 3. 2018
Distribuce: AČFK

Synopse: Film je zpovědí mladé režisérky Terezy Nvotové o Vladimíru Mečiarovi a o vlivu, který měl tento politik na slovenskou společnost a na život jí samotné. Když v roce 1989 padl v Československu totalitní komunistický režim, měla Tereza jeden rok. Vůdcové sametové revoluce se tehdy rozhodli uspořádat konkurz na ministra vnitra, do kterého se přihlásil Vladimír Mečiar, tehdy ještě neznámý podnikový právník ze slovenského venkova. Vladimír Mečiar se po úspěchu v konkurzu dostává až na politický vrchol, odkud vládne zemi prostřednictvím řady diskutabilních praktik. Na pozadí událostí, jakými jsou rozdělení Československa či únos syna prezidenta, prožívala Tereza s vrstevníky své dětství a dospívání. Film vznikl po téměř čtvrtstoletí od rozdělení Československa a vzniku samostatného Slovenska. Není však jen vyprávěním o jedné etapě slovenských politických dějin. Přibližuje mnohem univerzálnější a velmi současné téma.

Trailer:

Recenze a rozhovory

Chuť moci zn. střední Evropa. Snímek Mečiar zahájil jihlavský festival dokumentárních filmů

Není to portrét jenom jednoho politika Mečiara, ale ukazuje tendence, které on zosobnil v 90. letech.

Recenze: Mečiar

Pokud jste tak mladí, že vám Mečiar nebo rozdělení Československa moc neříká, budete při sledování filmu dost tápat.

Dokument o Mečiarovi je dobrým varováním pro Česko

Mečiar je ale i ve své rekapitulaci užitečný jako připomínka toho, jak vypadal středoevropský prostor v 90. letech a jak se dějiny mohou opakovat.

Čekal jsem to horší. Vezměte si Dubčeka, říká Mečiar a peče buřty

Tvrdí, že chce pochopit, co se stalo. Otázka je, komu to vypráví.

Snímek Mečiar slouží jako učebnicový příklad lidské touhy po moci

Někdejší fenomén slovenské politické scény v tomto snímku ožívá v hrozivosti, která přesahuje kariéru jednoho ctižádostivého muže.

Mečiar jako obraz všech populistů

Štáb sice expremiér pustil do své vily, ne však ke svým skandálům.

Mečiar

Dokumentární film Terezy Nvotové je v důležitý, protože jemným způsobem ukazuje expanzi moci diktátora a těkavost tzv. vůle lidu.

Dokument Mečiar rekapituluje vzestupy a pády populismu na Slovensku

Nvotová od počátku nezastírá, že je její dokument výrazně subjektivním dílem, kterým se režisérka sama vyrovnává se svým pohledem na slovenskou politiku.

Chuť moci zn. střední Evropa. Snímek Mečiar zahájil jihlavský festival dokumentárních filmů

V dokumentu je silný moment, že politická situace zasahovalo do života dětí, které se nemohly chránit, jen kopírovaly pozice rodičů.