Mord

Česko, Slovensko, 2024, 85 min

Režie a scénář: Adam Martinec
Hrají: Karel Martinec, Miloslav Čížek, Pavlína Balner, Aleš Bílík, Albert Čuba, Karin Bílíková Vápeníčková, Zdeněk Pecháček a další
Produkce: Breathless Films 

Premiéra: 8. 8. 2024
Distributor: CinemArt

Zabijačka se u stařečků na Osoblažsku koná každý rok. Je to jediný den v roce, kdy se sejde celá rodina, aby si zanadávala, pojedla, popila a prostě jenom žila. Letos je ale všechno jinak. Děda od rána přešlapuje a neví, jak zeťákovi Karlovi oznámit, že je to zabijačka poslední. Karlově dceři Romaně chybí máma a její sestře Lucii se rozpadá manželství. Její syn Dušan neví jak se ve srážkách ženského a mužského světa orientovat, strýc Šupina od rána nebezpečně nasává, řezník Tonda tají, že má navlhlé patrony a problematický soused osnuje, jak se všem pomstít za svůj zpackaný život. V průběhu takového dne je testována odolnost vzájemných pout odhalujících pevnost a křehkost vztahů utvářených tradicemi, láskou i křivdami. 

Recenze a rozhovory

KVIFF: Film Mord kuchá vykrmeného českého vepře, sám je však trochu lunt

Mord je prostě komedií o rázovitých lidech, která současně těmto lidem vychází divácky vstříc. 

PRVNÍ DOJMY: Loni Přišla v noci, letos Mord. Není nad malý český film

Není nad malý český film: bez efektů, kalkulací a honby za módními diktáty. Film, které klopýtající hrdiny nesoudí; má je rád.

Chystá se krvavý rodinný Mord. Zahraje si v něm i režisérův otec

Mord, tragikomedie v duchu československé nové vlny, zosobňuje jeden ze čtyř snímků, které pro svou 19. sezonu podpořil projekt innogy – energie českého filmu.