Můj otec Antonín Kratochvíl

Česko, 2020, 84 min
Režie a scénář: Andrea Sedláčková
Vystupují: Antonín Kratochvíl, Michael Kratochvíl
Producent: Punk Film

Premiéra: 4. 6. 2020
Distributor: Aerofilms

Čtyřikrát World Press Photo, před objektivem Bowie, Clooney nebo Depp, ale i válka… Napínavý životní příběh světově uznávaného českého fotografa Antonína Kratochvíla, zakládajícího člena legendární fotografické agentury Sedm (VII Photo Agency). Pátrání po jeho minulosti ukazuje dramatické momenty 20. století i ryzí současnosti. V dětství byl Antonín s rodiči odsunut do pracovního tábora, v osmnácti emigroval z Československa bez svého nenarozeného syna Michaela, který se do puberty za železnou oponou domníval, že otec nežije. Avšak otec byl živý, živel a mezinárodní celebrita. Antonín po dlouhé cestě přes rakouský uprchlický tábor, švédský kriminál, francouzskou Cizineckou legii či prestižní studia v Amsterdamu dosáhl ohromného úspěchu v Americe. Sláva ho však omrzela a začal zblízka dokumentovat kruté válečné konflikty. Přestože se potkal se synem až v jeho dospělosti, Michael se nakonec stal fotografem, společně fotili nejen v Černobylu. Česká republika vrátila Antonínovi občanství v roce 2000. Tehdy ještě světoznámý fotograf netušil, že v ní bude prožívat o osmnáct let později další dramatické události.

Recenze a rozhovory

Můj otec Antonín Kratochvíl

Je to film o svobodě, ale také je v něm možnost, jak interpretovat jeho fotky. Je to tedy i film o tvorbě a díky tomu

To je fotograf Kratochvíl. Proslulý umělec v dokumentu Andrey Sedláčkové

Režisérce se přesvědčivě, přitom citlivě podařilo zachytit toto dusno, stejně jako okamžiky souznění. A „zvládnout“ Kratochvíla staršího, což jistě nebylo snadné.

Film týdne: Můj otec Antonín Kratochvíl

Vztah mezi otcem a synem tvoří zajímavou rovinu jinak nekritického portrétu osobnosti, kterou autorka obdivuje.

Benevolentní portrét dobrodruha Kratochvíla

Sedláčková nehodlá narušovat smířlivou náladu snímku a na citlivá místa netlačí. Film tak tvoří hlavně tok Kratochvílova vyprávění, které se dobře poslouchá a poutá svou živelností.

Můj otec Antonín Kratochvíl. Portrét muže, který zklamal

Film místo důsledného průzkumu osobnosti Antonína Kratochvíla nabízí jen nesmělé ohledávání především těch znaků jeho osobnosti, které dává na odiv.

Dobrý fotograf, špatný táta. Dokument o Antonínu Kratochvílovi jde do kin

Barvitý životní příběh uznávaného fotografa byl pro režisérku (kterou s ním spojuje emigrantská zkušenost) dobrou volbou.

Samorost a jeho klon. Antonín Kratochvíl má v dokumentu o čem vyprávět

Portrét světoznámého fotografa Antonína Kratochvíla a jeho syna Michaela přináší vrstevnatý pohled na cestu nekompromisního tvůrce rozbolavělým světem.

Můj otec Antonín Kratochvíl. Dokument, který působí trochu zmateně

Mnohé významné chvíle jeho života působí trochu chaoticky. Divák se může ztratit v tom, na kterém místě jeho života se právě nachází.

Slavného otce známe, ale co jeho syn Michael Kratochvíl?

I když oba muži proti sobě staví každý svou verzi minulosti, do vyloženého střetu nikdy nejdou.

Můj otec Antonín Kratochvíl

Kratochvíl by si jistě nejaký dokument zasloužil, protože toho prostě musel zažít hodně zajímavého. Ale neumí o tom vyprávět.

Režisérka Andrea Sedláčková: Osobní zkušenosti v mých filmech jsou výsledkem francouzské filmařské výchovy

Fotograf Antonín Kratochvíl je člověk, který k sobě jen tak někoho nepustí, říkala si Andrea Sedláčková před tím, než o něm začala točit dokument.

Místo odložené premiéry filmu jsem psala o Kunderovi, líčí režisérka

Andrea Sedláčková uvádí do kin svůj premiérový dokument, v němž se syn slavného fotografa vyptává i na jeho aféru s údajným sexuálním obtěžováním.

Jsou věci, o kterých Antonín Kratochvíl mluvit nechtěl, tvrdí režisérka Sedláčková

„Dala jsem scénář Tondovi přečíst a on velkoryse prohlásil – jo, udělej si to, jak chceš,“ říká Andrea Sedláčková.