Okupace

Česko, 2021, 98 min

Režie: Michal Nohejl
Scénář: Marek Šindelka, Michal Nohejl, Vojtěch Mašek
Hrají: Martin Pechlát, Cyril Dobrý, Antonie Formanová, Tomáš Jeřábek, Otakar Brousek ml., Pavel Neškudla, Alexej Gorbunov, Vlastimil Venclík
Produkce: Unit&Sofa Praha

Premiéra: 5. 8. 2021
Distributor: Bontonfilm

Jedna noc, jeden bar. Ospalý večírek herců po představení naruší návštěva nezvaného hosta. Namol opilý ruský důstojník přišel prodat kanystr armádního benzínu, jenže obchod se zvrhne v závody v pití vodky a Rus, zaujatý nejen pohlednou Miladou, ale hlavně komickou zbabělostí všech přítomných mužů, se k odchodu nemá. Atmosféra houstne spolu s oblaky cigaretového dýmu, charaktery se lámou, Rus se skvěle baví. Tak skvěle, že nakonec vytáhne zbraň… Večírek v rytmu kosmické psychedelie kultovních Kill the Dandies! se rozjíždí víc, než je osazenstvu milé. Hra se mění v past, hrdinové ve zbabělce a zbabělci v hrdiny. A z okupovaného baru vede jen jediná cesta: revoluce! Po téhle pitce nikdo nezůstane jako dřív.

Recenze a rozhovory

Jak zatočit s okupantem. Groteskní filmové drama nechává vyjevit český přístup k hrdinství

Dobré nápady v truchlivě směšném filmovém dobrodružství Okupace převažují, ani ony mu však nedokážou poskytnout plnou ochranu před tím, co jej naopak brzdí.

Hrdinný český odboj má v Okupaci podobu hořkého smíchu

Překvapivě vyrovnaná prvotina, která si úspěšně troufla na nepříliš příjemnou studii národní povahy.

Stylizovaná absurdní groteska Okupace je českým filmovým překvapením sezony

Divadelní bar se tu stává stísněným metaforickým prostorem, do něhož se vejde celý český národ se svými chybami a stesky.

I pět novinek v kinech týdně. Bilancujeme mimořádné české filmové léto

Jaká je bilance českého filmu po neobvyklém postpandemickém létě? Na otázky Pavla Sladkého odpovídají distributor Aleš Danielis a publicistka Kristina Roháčková.