Pongo Calling

Česko, 2022, 78 min

Režie a scénář: Tomáš Kratochvíl
Vystupují: Štefan Pongo a další
Produkce: Kuli Film

Premiéra: 30. 3. 2023
Distributor: Kuli Film

Štefan Pongo je romský řidič nákladního auta. Před patnácti lety emigroval s rodinou z České republiky do Velké Británie, aby ji ochránil před rasovou diskriminací. Děti vystudovaly univerzitu a rodině se daří dobře. Mise je splněna. Ale z původní domoviny se přenášejí ozvěny nenávisti. Když prezident Miloš Zeman prohlásí, že Romové se štítí práce, rozzuřený Štefan vydá výzvu, aby pracující Romové posílali své fotky. Dostává jich tisíce a stává se známou mediální osobností. Organizuje demonstrace, zakládá dobrovolnickou agenturu a svádí online bitvy s „nenávistníky“. To vše za cenu ztráty času, který by mohl trávit s rodinou. Štefanova manželka Iveta už toho má dost. Jak dosáhnout toho, aby v životě nejznámějšího romského řidiče nákladních aut zavládla harmonie? 

Citlivě pojatý osobnostní i rodinný portrét, film-argument, který proti zjednodušujícím šovinistickým hodnocením staví plnokrevný obraz. Je to vyprávění o cestě tam a zpátky napříč státy, přesvědčeními i naším svědomím.

Recenze a rozhovory

Dokumenty More Miko a Pongo Calling ukazují romské problémy, migraci, covid, válku i nevšední osobnosti

Romové jsou stále tu – a někteří z nich jsou až dráždivě inspirativní.

Kinotalk: „Při telefonátu s Bruselem parkoval kamion,“ vzpomíná tvůrce Pongo Calling

V prvním Kinotalku z nového podcastového studia jsme se sešli s režisérem Tomášem Kratochvílem a Štefanovým synem Markem.

Nahá emoce je nejsilnější. Jak ke skládání přistupuje čerstvý držitel Českého lva Jonatán Pastirčák?

Pět celovečerních filmů a jedna minisérie: k tolika projektům s vročením 2022 složil hudbu JONATÁN PASTIRČÁK (30) působící také pod pseudonymy Pjoni a Isama Zing.