Poslední závod

Česko, 2022, 100 min

Režie a scénář: Tomáš Hodan
Hrají: Kryštof Hádek, Judit Bárdos, Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Jaroslav Plesl, Jan Nedbal, Cyril Dobrý, Jan Hofman, Gabriela Pyšná a další
Produkce: PUNK FILM

Premiéra: 24. 3. 2022
Distributor: Bontonfilm

Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař své doby, vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se proto dobře znali a setkali se i na startu významného závodu v březnu roku 1913. Po prvním kole se počasí na hřebenech prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice a všichni postupně vzdali. Hanč zůstal na trati sám, závod o první místo se ovšem změnil v závod o holý život. Vrbata stojí na trati jako jediný divák, Rath se vydává Hančovi na pomoc a všichni tři začínají v nelidském mraze a neproniknutelné vichřici psát příběh o hrdinství, odvaze, vůli a přátelství.

Recenze a rozhovory

Poslední závod se brodí v přemíře příběhů a motivů, finále má však strhující

Precizní řemeslná stránka i závěrečná závodní pasáž napravují rozporuplný dojem z toho, že se jeho tvůrci rozhodli vyprávět o příliš věcech naráz.

Poslední závod: A pak že v Česku nemáme hrdiny

Dramatický příběh lidského zápasu. Velkolepé scenérie českých hor. Dunící hudba a dynamický střih.

Žádný Anděl na horách. Poslední závod kličkuje mezi zlými Němci, zlými komunisty a thrillerem

I přes škobrtání mimo lyžařskou stopu se povedlo natočit napínavý sportovní film. A to není málo.

Krkonošská Casablanca. Film Poslední závod předvádí jen více snahy než účinku

Snaha vyprávět osudový příběh přes jeho vzpomínky troskotá kromě dalších věcí na prostém faktu, že Rath na rozdíl od Vrbaty za Hanče život nepoložil.

RECENZE: POSLEDNÍ ZÁVOD

Možná, že by to bývalo chtělo několik milionů do rozpočtu přidat, ale i s takhle omezenějšími prostředky vzniknul film, jaký by rozhodně neměl zapadnout.

Bezcílné bloumání vichřicí i příběhem. Poslední závod si neví rady se zapomenutým hrdinou Rathem

Režijní prvotina Tomáše Hodana doplácí na to, že se jeho tvůrci nebyli schopni rozhodnout, jaký příběh se snaží vyprávět.

Film o Hančovi a Vrbatovi zápolí s dějinami, na vrcholcích hor je strhující

Poslední závod je přes dramaturgická škobrtnutí a fakt, že ve scénách mimo běžkařskou stopu nepůsobí zdaleka tak přesvědčivě, sympatický.

Poslední závod je poctou horám. Chybí mu ale propracované postavy i tempo

Odhlédnuto od scénáře nabízí Poslední závod poctivou podívanou.

Poslední závod. Známá tragédie dramatický film nedělá

Hodan selhává především jako scenárista. Chce toho zachytit co nejvíc, chce napsat silné drama, ale nedaří se mu vytvořit napětí, nedostává se za hranice popisu.

Hanč a Vrbata zase zabloudili. Tentokrát v nedomyšleném scénáři

Z příběhu dvou mladých sportovců a kamarádů zmizelo vše, co ho dělalo romanticky krásným, a bylo to nahrazeno nefunkčním politickým dramatem.

Zbytečně ztratili Poslední závod. Od schémat k vysvětlivkám a zpět

Největší zásluhu filmu představuje fakt, že objevuje a očišťuje zapomenutou postavu Emericha Ratha. Bohužel však jde o zásluhu ojedinělou a málo využitou.

Naši Němci, naše sebevědomí

Poslední závod i přes dobrý záměr film opakuje mýty, které reflexi česko-německých vztahů nepomáhají.

Film Poslední závod boří některé mýty o soužití Čechů a Němců, mnohé stereotypy ale zůstávají

Saša Michailidis diskutuje s filmovou kritičkou Ivou Přivřelovou a historikem Matějem Spurným o tom, jak domácí filmy zobrazují česko-německé vztahy.