Pražské orgie

Česko, 2019, 112 min
Režie: Irena Pavlásková
Scénář: Irena Pavlásková
Hrají: Jonas Chernick, Ksenia Rappoport, Pavel Kříž, Klára Issová, Jiří Havelka, Miroslav Táborský, Martin Stránský, Jan Hrušínský, Petr Vondráček

Premiéra: 10. 10. 2019
Distributor: Bioscop

Synopse: Příběh filmu Pražské orgie nás zavádí do poloviny 70. let. Slavný americký spisovatel Nathan Zuckerman – často využívané alter ego Philipa Rotha – přijíždí do Prahy, aby zachránil a odvezl rukopis nevydané knihy. Na své pražské misi se seznámí se svéráznou a nezkrotnou spisovatelkou Olgou a pronikne na vyhlášené večírky, na nichž každý hledá únik ke krátké svobodě po svém. Postupně se proti své vůli stane nejen divákem, ale i účastníkem dekadentního představení, v němž mnozí hrají falešně, a nikomu nelze věřit. Zuckermanova pražská návštěva, plná bizarních setkání s podivuhodným uskupením různorodých lidí se brzy stane téměř dobrodružnou a nebezpečnou misí. Zuckerman si nakonec není jistý, kdo je přítel a kdo je provokatér a donašeč. Kdo jsou lidé z dekadentních orgií v domě syna slavného malíře? Kdo je vyplašený student, který ho upozorňuje, že musí okamžitě opustit Československo? Kdo je jeho průvodce normalizačním peklem, vyhozený divadelní režisér a nyní údržbář v kotelně muzea? A kdo je jeho Olga: skandalistka a rebelka nebo hráčka dvojité hry? V ohrožení se ocitá nejen Zuckermanova svoboda, ale možná i jeho život.

Trailer:

Recenze a rozhovory

Pražským orgiím chybí orgie. Pavlásková natočila dvě hodiny prázdných řečí bez pointy

Adaptace stejnojmenné knihy Philipa Rotha v režii Ireny Pavláskové vystavila šek, který na ploše úmorných dvou hodin není absolutně schopná proplatit.

Hříšné Čelisti: Pražské orgie

Jsou to klasická klišé o normalizačních represích. V tomto tempu ten film pokračuje i dále.

Profakovat se ke svobodě

Film, který nedokáže roztroušené motivy poskládat do koherentního tvaru, vyznívá banálněji. Postavy se jeví být nespokojené zkrátka proto, že je nikdo neuspokojil.

Pražské orgie

Trochu informovaný divák má pocit, že ví o prostředí, v němž se děj odehrává, mnohem víc než tvůrci filmu.

Normalizace očima milfky

Pavlásková hraje typově stejnou hru jako sám Roth – láká na rajcovní titul, přičemž ve filmu jde o něco úplně jiného.

Pražské orgie

Pokud dal někdo filmu nízké hodnocení, neznamená to, že by nechodil do školy, ale že byl zřejmě příliš pohodlný na to, aby se nad tím

Velmi krotké orgie v Praze. Film režisérky Pavláskové je pouhým odvarem knižní předlohy

Filmové Pražské orgie ušetří divákům práci s četbou útlé předlohy – o mnoho víc však nepřinášejí.

Pražské orgie? Jen krotký plakát, snímek je málo záživnou karikaturou doby

Do kin dorazil film Ireny Pavláskové Pražské orgie. Žádnou výstřednost ale nečekejte. zbyla jen málo záživná karikatura doby.

Pražské orgie nabízejí jen výjevy normalizační ošoupanosti

Adaptace Rothovy novely je téměř doslovným překlopením slov do filmu

Pražské orgie

Výzkum vztahů a sexu v pohnuté době, to je už ponělikáté téma Ireny Pavláskové. Ale ani údajných deset verzí scénáře nestačilo k tomu, aby se

Z Pražských orgií zůstal strach, jinak ukazují laciné šablony

Jde výhradně o jeho pohled na naši totalitní dobu, z níž navíc viděl pouhou výseč. Ale číst se dají Pražské orgie pořád.

Rozhovor: Irena Pavlásková

Pražské orgie před časem vyšly na DVD, vedle toho jsou ke zhlédnutí na Netflixu. Ideální doba pro rozhovor s režisérkou Irenou Pavláskovou.