Psí láska

Česko, 2020, 76 min

Režie a scénář: Linda Kallistová Jablonská
Vystupují: Jana Henychová
Producent: Evolution Films

Premiéra: 11. 6. 2020
Distributor: Pilot Film

Jana se vydává na 1200 km dlouhou trať závodu Finnmarksløpet. Jedná se o nejdelší závod psích spřežení v Evropě. Jana vyráží s nevelkou šancí závod dokončit – je jednou z mála žen na startu, nežije (jako naprostá většina závodníků a jejich psů) trvale za polárním kruhem a její tým je tvořen výhradně čistokrevnými husky, na rozdíl od všech ostatních, kteří závodí se psy k tomu účelu vyšlechtěnými. Je skutečně velká zima, polární pláně čas od času pohltí sněhová bouře, psi se boří v závějích a Jana bojuje o poslední zbytky energie na hranici vyčerpání. Přesto, nebo právě proto, se cítí šťastná.  Léto tráví Jana v Jizerských horách, kde má domek po rodičích a třicet psů. Vydělává peníze pořádáním dětských táborů a přednášek o psech. Když je horko, je evidentně unavená, naštvaná a jediné, co jí drží nad vodou, je myšlenka na odjezd na sever. Znovu se pokusit pokořit nejnáročnější evropský závod. Psí láska je film o relativitě štěstí a spokojenosti, o cestě za snem, dlážděné nepohodlím, které by bylo pro většinu lidí nesnesitelné.

Recenze a rozhovory

Psí láska

Nemůžu říct, že je na tom všem něco špatného, ale představa, že bych na tenhle film šel do kina za peníze, mi připadá absurdní.

Psí láska

Nechápu, proč má film jen necelých 80 minut. Spousta věcí mi tam chyběla.

Se čtrnácti psy na cestě. Linda Jablonská nabízí neobvyklý portrét

Psí láska je o relativitě štěstí, různých životních volbách i oné známé cestě, jež je cílem.

Psí láska

Ukázka jiné životní cesty postrádá zamýšlenou sílu a zbývá jen letmé představení jedné svérázné, ale těžko přístupné osobnosti.

Sveřepá Češka zápolí se Skandinávci. Film Psí láska ukazuje extrémní podobu štěstí

Mnohoznačnost má být součástí poetiky snímku, který nechává mluvit obrazy a situace. Přesto vzniká medailonek, ze kterého v mysli nezbude o mnoho víc než imprese.

To musí být člověk magor. Při mrazivém útěku hřeje Psí láska

Režisérka Linda Kallistová Jablonská se vydala dál. Až k hlubinnému a šikovně stupňovanému rozkrývání osobnosti ženy, jíž smečka nahrazuje rodinu.

Psí láska

Přestože má film jen 75 minut, nudil jsem se při něm ukrutně.