Sny o toulavých kočkách

Česko, USA, Francie, 2021, 96 min

Režie a scénář: David Sís
Vystupují: Petr Sís, David Sís, Hana Fišárková, Terry Anne Lajthaová, Madeleina Sisová
Produkce: Frmol

Premiéra: 4. 11. 2021
Distributor: AČFK

Na pobřeží Atlantiku, na osamělé pláži před zábavním parkem na Coney Islandu se scházejí dva bratři. Chvíli hledí na stoupající vlny a potom se ten mladší zeptá: „Brácho, zajímalo by mě, jak tě napadne, co máš nakreslit?“ Starší se zamyslí a po chvilce odpoví: „Víš, že o tom jsem vlastně nikdy nepřemýšlel?“ Tak začíná filmové putování po vnitřním a vnějším světě Petra Síse, světově proslulého autora a ilustrátora dětských knih, vyprávění bratrsky důvěrné, přesto naprosto sdělné. Kniha po knize dokumentují životní příběh autora a zároveň inspiraci, přetavenou v přepečlivě vytvořené, výtvarně úchvatné a emocionálně oslovující kresby. Mezi Prahou, New Yorkem, Brnem a Paříží sledujeme Petra Síse a neodmyslitelnou černou kočku, symbol „věčného tuláka, hledajícího svůj pelíšek”, mezi reportážními záběry, ožívajícími kresbami a rozhovory s lidmi, kteří výtvarníka na jeho cestě provázeli, anebo mu pomohli. Pronikáme k osobnosti Petra Síse, k jeho hodnotám a názorům, tajemství tvorby ovšem stále zůstává neodhaleno. Je zde jen tvůrce, jehož pozoruhodné dílo je věnováno svobodě ve všech jejích podobách.

Recenze a rozhovory

Jediné místo, kde jsem byl doma. Sísové si hrají s dětskými sny

Vzájemné pouto, které se zásadně vyhýbá velkým slovům oklikou přes humor, tiše odzbrojuje.

Sny o toulavých kočkách

Je vidět, že film natočil bratr Petra Síse, který ho má rád. Všechno je tam v klidu, což je fajn.

Petr Sís: Doma je tam, kde je vám dobře. Na Bali i na Vysočině

Petr Sís má na kontě několik desítek knih, tapiserie mu visí na letištích. Teď mu vyšla nová kniha a v kinech má celovečerní film.

O životech, které filmem nekončí

Jako každoročně shledávám českou dokumentární tvorbu celkově pozoruhodnější než hranou. V kinech můžeme zhlédnout dokumenty s pestrými tématy.