Spící město

Česko, 2021, 95 min

Režie: Dan Svátek
Scénář: Dan Svátek, Martin Vopěnka
Hrají: Anežka Novotná, Adam Svátek, Kryštof Svátek, Michaela Sodomková, Petra Bučková, Tomáš Měcháček, Pavla Tomicová, Lenka Vychodilová, Petr Vaněk, Karel Heřman, Oskar Hes, Radim Kalvoda, Jarek Hylebrant a další
Produkce: Holiday Films

Premiéra: 19. 8. 2021
Distributor: Bontonfilm

Čtyři sourozenci Kryštof, Kristýna a Ema a nejmladší Samuel prožívají spokojené dětství ve šťastné rodině. Jednoho rána se ale všechno změní. Jejich rodiče upadli do záhadného spánku a oni si musí najednou poradit docela sami. Takto záhadně usnuli rodiče po celém světě. Nastává chaos, jejich město ovládnou bezdětní a mladí, kteří se dokázali ve vzniklé situaci zorientovat. Věřit se nedá nikomu. Pro sourozence začíná každodenní boj, v němž by měli vítězit ti silnější a chytří, ale leckdy mají navrch ti vychytralí a bezohlední. Malý Samuel je navíc unesen a sourozenci se vydávají na cestu do neznáma, aby ho zkusili najít. Podaří se jim opět setkat a najít cestu zpět domů? Probudí se jejich rodiče a bude vše jako dřív?

Recenze a rozhovory

V rodinném thrilleru Spící město se děti na své rodiče spoléhat nemohou

Poněkud lacině vyhlížející záležitost, jíž by více slušelo uvedení na obrazovkách České televize.

Rodiče spí, děti čelí deviantům. Spící město je lekcí obezřetnosti i kuráže

Sci-fi thriller natočil Dan Svátek podle úspěšné knihy. Děti v něm poznají krásy jižních Čech a dozvědí se, proč nikdy nenastupovat do cizí dodávky.  

Nový film Dana Svátka Spící město drží děti a atmosféra

Útržkovitost vyprávění mírně ruší a diváckému soustředění škodí nevyrovnané herecké výkony. Tísnivá atmosféra zpustlých měst a melancholie krajiny včetně záběrů z dronů ovšem funguje na jedničku.

Spící město jsme točili v pustých ulicích, říká režisér Dan Svátek

Co jste o sobě během natáčení o rodičích a dětech zjistil? – „Že mám dobré nervy.“

Režisér Dan Svátek: Děti snesou víc, než tušíme

„Já jsem nikdy netočil s komerčním cílem, proto ze mě také nikdy nebude komerční režisér,“ říká Dan Svátek.