Stop Time

Česko, 2023, 92 min

Režie a scénář: David Čálek
Vystupují: Vanda Hybnerová, Radůza, Tomáš Halík, Havel Parkán, David Chmelař a další
Produkce: Eallin TV

Premiéra: 28. 3. 2023
Distributor: Eallin TV

Zažili jsme unikátní moment. Česko bez turistů, hory bez lyžařů, prázdné ulice, obchody, to vše najednou působilo až magicky. Otevřel se nám jiný pohled na realitu. Oproštěný od popisnosti, zaměřený na podstatné věci, kvůli nimž má smysl žít. Hlavními hrdiny filmu jsou zastavený čas, vlekař David Chmelař, herečka Vanda Hybnerová, kněz a filozof Tomáš Halík, kavárník Havel Parkán a zpěvačka Radůza. Všichni se na začátku shodli na tom, že je to doba, kdy je příležitost něco změnit. Prožívat méně stresu a víc si bytí tady a teď užívat. Jenže z jednoho lockdownu byly další dva a další a další. Přišly deprese, krize, nedostatek kontaktu, finanční problémy. Zastavený čas, původně vnímaný pozitivně, se stal noční můrou. Byli jsme u toho, když Havel Parkán musel zavřít svou kavárnu, Vanda Hybnerová onemocněla těžkým covidem, Radůza se učila novou profesi, nebo David Chmelař pohřbil svého otce. Jejich přístup k problémům byl u každého jiný, ale ukázalo se, že vůle, odhodlání a životní nadhled dokážou zázraky. I v těch nejtěžších chvílích si dokázali uchovat optimismus a humor. Co jsme tedy zjistili o sobě, o světě, o naší společnosti?

https://www.stoptimefilm.cz/#press-kit

Recenze a rozhovory

Stop Time

Tohle je ten normální dokument o covidu, jaký bychom čekali.

Zastavený covidový čas žijí nejen celebrity ve filmu Stop Time

Ne že by Stop Time objevoval Ameriku, nicméně proti Velkému nic má jednu výhodu: soustředěním na několik osudů totiž postihuje ubíjející stav nečinnosti.

„Všichni padáme, ale nesmíme zůstat ležet“

Každý pojal čas pandemie jinak, po svém, a vysílá do světa poněkud jiný vzkaz.

„Nicnedělání je smrt.“ Dokumenty Postpráce a Stop Time zpochybňují mýtus o důležitosti zaměstnání

Výsledkem je zdánlivě nahodilá a neuspořádaná koláž výjevů ze života osobností, které se proti své vůli musely zastavit.

RECENZE: STOP TIME

Stop Time by býval asi taky zasluhoval větší intervenci ze strany režiséra, který se měl aktivně ptát objektů svého zájmu.

Jaká je cena bezpečí? Odpoví lidskoprávní festival Jeden svět

Hlavní téma letošního ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět je stručné: Cena bezpečí.