Zákon lásky

Česko, 2021, 89 min

Režie a scénář: Barbora Chalupová
Vystupují: Czeslaw Walek, Adéla Horáková, Filip Milde, Kateřina Saparová a další
Produkce: Silk Films

Premiéra: 5. 8. 2021
Distributor: Bontonfilm

Kdo má proti sňatku námitky, nechť promluví teď nebo ať mlčí navždy
Spolurežisérka úspěšného dokumentu V síti, Barbora Chalupová, debutuje tragikomickou dokumentární roadmovie, která sleduje cestu zákona, jenž může ovlivnit život statisíců lidí. „Zákon lásky“ zajistí manželství všem bez ohledu na jejich sexuální orientaci a podporuje ho většina obyvatel České republiky. Komu tedy návrh vzbuzující vášně a nebývalé emoce vadí? Jaký je vlastně rozdíl mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím? S napětím sledujeme vypjatou výpravu napříč společností, která vede od sběru petičních podpisů, přes televizní půtky až po diskuse na půdě parlamentu směřující ke klíčovému hlasování. Střet progresivní a konzervativní části obyvatel ilustrují politici při svých vystoupeních a exhibicích. Nevzdělanost, obavy, strach a neschopnost udělat jakékoliv rozhodnutí však nejsou to jediné, co legislativnímu přijetí brání. Jsme skutečně tak liberální, jak se prezentujeme? A zvítězí nakonec láska nad lží a nenávistí?

Recenze a rozhovory

Více politiky než příběhů přináší jinak užitečný Zákon lásky

Škoda, že se nepolitických pohledů do soukromí nenašlo víc a že se týkají pouze jedné strany barikády.

Svatby bez happy endu: Dokument Zákon lásky o zákonu, který se nekonal

Chalupová se vydala cestou klasické observace. Skoro čtyři roky sledovala, jak se u nás (ne)posouvá diskuse o manželství stejnopohlavních párů.

Zákon lásky

Formálně zvládnutý dokument by se hezky vyjímal v televizi. Bohužel k tématu mnoho nového nepřináší a většinu diváků jen utvrdí v jejich původním přesvědčení.

Aktuální téma stručně a jasně

Zákon lásky má spíš upozornit, s čím vším musejí předkladatelé novely zápasit. V tomto směru přehledný, střídmý, nepřehnaně emotivní film dobře plní svou funkci.