Zátopek

Česko, 2021, 131 min

Režie: David Ondříček
Scénář: David Ondříček, Alice Nellis, Jan P. Muchow
Hrají: Václav Neužil, Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Peter Nádasdi, Štěpán Kozub, Vojtěch Fülep, Richard Fiala a další
Produkce: Lucky Man Films

Premiéra: 26. 8. 2021
Distributor: Falcon

Australský rekordman Ron Clarke přijíždí v pohnutém roce 1968 do Prahy za legendárním běžcem Emilem Zátopkem, jehož bezmezně obdivuje. V rozhovorech Rona s Emilem se děj filmu retrospektivně vrací do stěžejních momentů atletova sportovního i soukromého života a spojuje se v komplexní portrét muže, jenž neztrácí tempo ani poté, co jeho poslední závod skončí a jenž dokáže bojovat nejen na atletickém oválu. Film vypráví o nezlomné síle vůle, která dodnes inspiruje tisíce sportovců po celém světě. A také o jedinečném vztahu dvou lidí – Emila a Dany Zátopkových – kteří navzdory všem překážkám spolu strávili celý život.

Recenze a rozhovory

Zátopek je tu. A s ním velká šance pro kina

V kontextu domácí tvorby v každém případě mimořádný film, srovnatelný s americkou produkcí, včetně vynikajícího řemesla.

Zátopek ukazuje legendu jako českého Forresta Gumpa

Samotný film spočívá hlavně na vrcholech s nepochybnou běžeckou legendou a míň v údolích, kde by bylo jasnější, kdo vlastně byl Emil Zátopek.

Sportovní drama Zátopek je nejlepším filmem Davida Ondříčka

Do detailu vycizelované herectví, precizně napsané dialogy a přehledně strukturované vyprávění jsou důkazy toho, že Davidu Ondříčkovi dobový příběh maximálně sedl.

Zátopek znovu vyhrál. Velký příběh zdobí ryzí nenucenost

Jen vzácně se kritikovi poštěstí, že může sdělit – Je mi ctí a národním svátkem potvrdit, že se v Česku konečně zrodil Film.

Zátopek je předurčený k úspěchu, doběhl dál než většina dobových filmů

Snímek o Zátopkovi není mramorový pomník. Ale není to ani pokus o důslednou reflexi doby. Ondříček natočil zdařilé sportovní drama.

Chytrá finta s pohledem zvenčí, ale snímek nedrží vcelku. Filmový Zátopek skládá historky o legendě

V mnoha ohledech se ho daří odvyprávět suverénně a s lehkou režijní rukou. Jako celek ale filmový Zátopek ukazuje, že exceluje spíše na krátkých tratích.

I pět novinek v kinech týdně. Bilancujeme mimořádné české filmové léto

Jaká je bilance českého filmu po neobvyklém postpandemickém létě? Na otázky Pavla Sladkého odpovídají distributor Aleš Danielis a publicistka Kristina Roháčková.