Zbožňovaný

Česko, 2021, 99 min

Režie a scénář: Petr Kolečko
Hrají: Jiří Bartoška, Zuzana Kronerová, Ivana Chýlková, Petra Hřebíčková, Jiří Langmajer, Štěpán Kozub, Martina Czyžová, Taťjana Medvecká, Lukáš Melník, Kryštof Michal
Produkce: Mojo Film

Premiéra: 23. 9. 2021
Distributor: Bioscop
 

Uznávaný a všemi oblíbený pediatr Zdeněk (Jiří Bartoška) jde do důchodu. Celý život byl vyhlášeným lékařem nemocnice a nyní se těší na zasloužený odpočinek. Ještě víc se však těší jeho rodina – manželka Olga (Zuzana Kronerová), která se už nemůže dočkat až o něj bude pečovat, stejně tak jako jeho dcera Zuzana, jejíž manželství s Karlem (Jiří Langmajer) se nedávno rozpadlo. Nejvíc nadšená je však Zdeňkova vnučka Aneta (Martina Czyžová), která dědu vždy považovala za svůj velký vzor a píše o něm seminárku do školy. Jenže Zdeněk není tak dokonalý, jak se zdá. Má jedno velké tajemství. Už téměř 40 let udržuje milenecký poměr s ortopedkou Danou (Ivana Chýlková). A Dana samozřejmě očekává, že na ni Zdeněk teď bude mít konečně víc času. Na Zdeňka tak čekají pěkně horké chvilky a rozhodně ne bezstarostná pohoda, kterou si plánoval…

Recenze a rozhovory

Kolečkův Zbožňovaný lavíruje mezi bláznivou komedií a vztahovým dramatem. Z mužů dělá záletné pitomce, z žen obětavé chudinky

Snímek nevybočuje ze současného českého komediálního standardu, kdy na pár solidních scének vychází mnoho minut prvoplánové řachandy na úrovni televizních estrád z dob minulých.

V komedii Zbožňovaný je nevěrník Jiří Bartoška potrestán ochrnutím

V celovečerní filmografii Petra Kolečka se Zbožňovaný sice řadí výš než jeho režijní debut Přes prsty, i tak to ale vystačí sotva na slabší průměr, jenž zbožňovat opravdu nelze.

Bartoška jako Zeman na rekondičním pobytu. Kolečkův nový film zbožňovaný nebude

Snímek působí, jako by měl ztrátu řeči po mozkové mrtvici. Chybí tam slova na doplnění, vykreslení celého světa. A není se tam vlastně čemu smát.

Jeden z nejzbytečnějších filmů roku. Zbožňovaný se zřekl smíchu

Všechno se tu vysvětluje doslova. Kdyby Zbožňovaný připustil nadsázku, ledacos by se mu dalo odpustit.

Zbožňovaný aneb Ani nejlepší herci slabý děj neutáhnou

Film je prezentován jako komedie, ale protože jde spíše o moralitu na téma „nevěra, zvlášť ta dlouholetá, se nevyplácí“, nic vtipného na něm není.

Dva velké projekty, dvě nové výzvy, představuje scenárista Petr Kolečko seriál Osada a snímek Zbožňovaný

Do svých nových projektů promítá Kolečko nově objevenou citlivost i zálibu v tématu rodiny, k nimž v téhle fázi života a kariéry dospěl.