Zrcadla ve tmě

Česko, 2021, 84 min

Režie a scénář: Šimon Holý
Hrají: Alena Doláková, Bořek Joura, Eliška Soukupová, Václav Vašák, Markéta Tannerová Šebesťáková, Martin Dědoch, Kristýna Štarhová, Denisa Barešová, Václav Šanda a další
Produkce: šššššFilm

Premiéra: 30. 9. 2021
Distributor: Aerofilms

Tanečnice Marie (Alena Doláková) a její přítel František se snaží zachránit svůj vztah pomocí odpovědí na 36 otázek, díky kterým se podle vědců zamilujete do kohokoliv. Jenže čerstvě třicetiletá Marie má plnou hlavu jiných, mnohem důležitějších otázek. Má cenu pokračovat v kariéře, ve které nikdy nedosáhne vrcholu? Dokáže překonat svůj strach z průměrnosti a být se sebou spokojená? Přestane jí matka někdy mluvit do života? A hlavně – stojí její vztah vůbec za záchranu? Šimon Holý ve svém formálně výrazném celovečerním debutu přináší nebývale autentický pohled na vztahy, sny a starosti dnešních lidí okolo třicítky.

Recenze a rozhovory

Zrcadla ve tmě

Film má koncept, je vidět, jak režisér používá motiv zrcadel. Ale je to spíš pokus o velký festivalový film.

Modernistický vztahový test

Čím jiným je autorská filmařina než nikdy nekončícím průzkumem osobních témat, hledáním výrazu a řešením nečekaných výzev?

Zrcadla ve tmě

Je tam nějaký koncept, ale spíš to je pokus o velký festivalový film.

Samotáři dohláškovali. Zrcadla ve tmě empaticky vypráví o těch, kteří řeší, jak se přestat řešit

Debut Šimona Holého je víc než generační výpověď současných mileniálů.

Zrcadla ve tmě

Vadil mi herecký projev Aleny Dolákové, který je urputný a vypadá jako herecký showreel. K postavě jsem se nemohl dostat.

Překonat citový analfabetismus a přijmout průměrnost. Zrcadla ve tmě jsou formálně odvážný debut

Šimon Holý natočil málo komunikativní, přesto ale výmluvnou studii nefunkčních vztahů ke druhým i k sobě samému. Ve výtvarně výrazném filmu záleží na každé změně úhlu.

Zrcadla ve tmě

Pro mě jde o velký objev. Film je promyšlený, všechny jeho prvky se na konci spojí dohromady. Nejde o rychlověc natočenou, aby se režisér nenudil.

Zrodila se herečka. Vlastně jediná, ohlašují Zrcadla ve tmě

Opakovaný obraz mátožných třicátníků pronikl i do filmu Zrcadla ve tmě, který má však bonus navíc: herečku Alenu Dolákovou.

Zrcadla ve tmě

Nenápadný návrat v československé nové vlně či také muzikál o průměrnosti bez muzikálových čísel. Artová generační výpověď toho chce o současných mileniálech říct opravdu hodně.

Rozdělil kritiky, zářil ve Varech, teď jde se svou prvotinou do kin. Šimon Holý čeří vody českého filmu

Scenárista, režisér a hudební skladatel Šimon Holý chtěl původně debutovat úplně jinak, ale nakonec se mu stalo přesně to, čemu se toužil vyhnout.

Debut za všechny peníze

Vybrat si z účtu všechny peníze a dát je do příběhu o tanečnici, která se vyrovnává s rozpadem vztahu a vlastní průměrností, se Š. Holý rozhodl v únoru 2020.

Nominace na Cenu innogy pro objev roku – Šimon Holý

Proč by měl Šimon Holý za svůj film Zrcadla ve tmě dostat Cenu innogy pro objev roku, vysvětluje filmový kritik Viktor Palák.

Víra debut přenáší

Co říkají první filmy o současné kondici českého filmu?