13 minut

Česko, 2021, 85 min

Režie a scénář: Vít Klusák

Premiéra: 10. 6. 2021 na ČT1

Nový dokumentární snímek Víta Klusáka 13 minut vychází z jednoduché a o to účinnější úvahy: Nikdo z nás by se nechtěl stát viníkem závažné dopravní nehody. Nikdo z nás by nechtěl na vlastní kůži zažít okamžiky blížící se – a přitom úplně zbytečné smrti. Nikdo z nás by nechtěl do konce života žít s vědomím, že jsme někomu blízkému, či naopak úplně neznámému, sebrali život. Prostřednictvím pěti viníků tak snímek vypráví příběhy řidičů, kteří si výše uvedeným prošli a stále procházejí. Řidičů, kteří našli odvahu svou vinu přetavit do vzkazu, který se tak stává nejen nástrojem prevence.

 

Recenze a rozhovory

13 minut potvrzuje talent Víta Klusáka jako mistrného obchodníka s deštěm

Stejně tak 13 minut je ve svém jádru banální varovné video. Množstvím filmařských kliček a triků je však dílo povýšeno.

Vteřiny, o které nestojíte: Čtyři z mužů dokumentu Víta Klusáka jsou vrahové, pátý se jím stane

Jedno tým Víta Klusáka umí: vyhmátnout téma, jež má potenciál pohnout českou společností, a zpracovat je tak, aby jí doopravdy pohnulo.

Jak se kvůli třinácti minutám zabíjí ve zlomku vteřiny

13 minut svými filmařskými nápady převyšuje obvyklý rámec společenské objednávky. Nepracuje s obecnými frázemi ani se slogany, nehrozí, neslibuje.

‚Spěchat je přece normální.‘ Klusák v dokumentu 13 minut dělá sondu do duše českého řidiče

Velkou předností snímku zůstává, že nepůsobí prvoplánově jako manuál k prevenci, ani že se příliš neopakuje – i třeba díky tomu, jak se liší míra