Adam Ondra: Posunout hranice

Česko, Itálie, 2022, 77 min

Režie a scénář: Jan Šimánek, Petr Záruba
Vystupují: Adam Ondra, Iva Ondra a další
Produkce: cinepoint

Premiéra: 27. 10. 2022
Distributor: Bontonfilm

Adam Ondra, největší lezecká ikona současnosti, dosahuje fenomenálních sportovních výkonů. Z nemluvného introverta se stala světová sportovní hvězda a z touhy lézt úkol vždy zvítězit. Skrze Adamův příběh a jeho tvrdou přípravu na olympiádu v Tokiu ve filmu sledujeme proměnu sportovního lezení a sportu obecně, vliv komerčních tlaků, médií a diváků toužících po show, ve kterou se lezecké závody mění. V kontrastu se samotou, která provází Adama při jeho každodenním tréninku, a s přírodou, která jej obklopuje při lezení na skalách, se ke konci filmu ocitáme na největší sportovní akci vůbec, na letních olympijských hrách. Zde heslo „není důležité zvítězit, ale zúčastnit se“ již dávno nahradilo nové: „vítěz bere vše“.

Součástí Adamova světa je mnoho lidí, kteří mu v jeho cestě pomáhají. Především je to jeho žena Iva, která je jeho největší oporou. Jaké to je žít po boku světové celebrity? Lezení je vášeň a touha, Adam Ondra posunul hranice tam, kde se to zdálo být mimo lidské možnosti. Lezení obětoval doslova vše a teď ho stále naléhavěji čeká nová výzva – rodinný život.

 

Recenze a rozhovory

RECENZE: ŽIVOT PRO SAMOUKY

Život pro samouky je další ukázkou toho, jak to dopadá, když se filmaři spokojí s málem.

Adam Ondra: Posunout hranice

Film není o posouvání hranice, ale o ceně za úspěch. Bohužel ale film Ondru moc nekonfrontuje s obětí jeho či jeho manželky.

Adam Ondra: Posunout hranice: Recenze

Ve sportovním dokumentu hraje nečekaně dominantní roli partnerská láska. Stejně to ale nestačí k tomu, abychom se lezci Adamu Ondrovi dostali pod kůži.

Stojí to všechno vůbec za to? Portrét špičkového horolezce Adama Ondry publikum vyčerpá v tom nejlepším slova smyslu

Na poli mainstreamových biografií v českém kontextu jde o podnětnou podívanou.

RECENZE: ADAM ONDRA: POSUNOUT HRANICE

Tento dokument je – navzdory profesi hlavního protagonisty – bohužel značně neakční.

Ve dvou, ale sama doma. Adam Ondra leze, jeho žena kraluje

Výškový balet navzdory přírodním zákonům a oddanost hraničící se sebeobětováním. To jsou dvě nejsilnější položky dokumentu.

Film o Adamu Ondrovi testuje hranice těla i lásky

Namísto oslavného medailonu vznikl ambivalentní portrét jednoho výjimečného sportovce a jednoho vztahu plného výzev.

Anatomie pavouka. Film o Adamu Ondrovi hledá hranice gravitace i vlastního těla

Film ukazuje věci mezi nebem a zemí jemně, drobnými postřehy, nikoli pomocí vzletných slov a obrazů, ale s rukama neustále umazanýma od křídy.