Blažejovský Jaromír

Stíny krátkého léta – Domácí premiéry uplynulé sezóny

Krátké letní uvolnění ovládly tři tituly, které posléze získaly i nejvíce nominací na Ceny české filmové kritiky a České lvy. Všechny se vracejí do nedávné historie.

Oživení v kinosále – Poznámky k domácím filmům uplynulé sezóny

Podmínky pro dialog skrze pohyblivé obrazy nebyly nikdy lepší. Už zase má smysl bavit se o filmu a bavit se filmem.

Anketa: V Cenách české filmové kritiky chybí dokument Nic jako dřív

Radost mám z ocenění Hmyzu za výtvarnou stylizaci, dokumentu Až přijde válka a Jenovéfy Bokové ve Chvilkách. Hovory s TGM mi připadaly mdlé.
Jaromír Blažejovský

Filmový publicista a odborný asistent Ústavu filmu a audiovizuální kultury FF Masarykovy univerzity v Brně

Vyučuje mj. dějiny české a světové kinematografie a seminář filmové kritiky. Přednášel též na VŠMU, FAMU, Univerzitě Karlově, Univerzitě Palackého, Slezské univerzitě a na Otto-von-Guericke-Universität v Magdeburgu. Od jara 1977 publikoval recenze v jihomoravském deníku Rovnost, v letech 1985–1997 zde byl redaktorem kulturní rubriky, od roku 1985 píše do Filmu a doby, mj. (od roku 2009) každoroční bilance domácích filmů uplynulé sezóny. Publikuje i v Iluminaci, Cinepuru, přispíval do časopisů Teologie & společnost, Divadelní noviny, Kino-Ikon. V období 1976–1998 působil ve filmových klubech. Festivalové poroty: Fribourg, Cottbus, Karlovy Vary, B16. Kniha: Spiritualita ve filmu (2007). Kapitoly v knihách: Film a dějiny, sv. 4 (2014) a 5 (2016); Všichni dobří rodáci (2013); Marketa Lazarová: Studie a dokumenty (2009).