Cesta do nemožna

Slovensko, Česko, 2019, 90 min

Režie: Noro Držiak

Scénář: Michal Baláž, Michael Kaboš, Noro Držiak

Hrají: Tomáš Mischura, Jana Stryková, Petr Vaněk, Kristína Svarinská, Arnošt Goldflam, Judit Bárdos, Ján Greššo, Jan Vondráček, Marek Ťapák, Jana Oľhová, Anita Krausová, Václav Neužil ml., Ján Bavala
Premiéra: 9. 1. 2020
Distributor: Luna Studios

Životní cesty a osudy generála Dr. Milana Rastislava Štefánika ve velmi netradičním a inovátorském zpracování – v podobě stylizovaného animovaného dokudramatu.

Světoběžník, doktor filozofie v oboru astronomie, badatel, matematik, pilot, rytíř Čestné legie, francouzský generál, diplomat a první ministr války Československé republiky – to vše byl Milan Rastislav Štefánik. A po celý život snílek a dobrodruh.

Trailer:

Recenze a rozhovory

Filmové tipy Deníku: Jak vyzrát na karanténu aneb Cesty do nemožna

Místy toho na člověka chrlí možná až příliš, přesto jde ale v českých filmových končinách o nebývalý počin, z něhož čiší čirá radost z tvorby.

Slovensko ukáže, kudy vede jiná Cesta do nemožna

Snímek dalece přesahuje obecně vžitou představu o tradičním životopisném dokumentu. Což si obzvláště v případě národního velikána žádalo značnou autorskou odvahu.

Štefánik jako Indiana Jones. Televize vysílá trikový film o zakladateli státu

Přestože je těch trikových záběrů snad až příliš, z každé scény je znát, s jakým zápalem, hravostí a energií imaginativní film vznikal.

Cesta do nemožna

Originální koláž, imaginativní, originální a inspirovaná Méliesem. Jen škoda, že obsah není víc dobrodružný a akční.