Cesta domů

Česko, 2021, 92 min

Režie a scénář: Tomáš Vorel
Hrají: Tomáš Vorel ml., Lucie Šteflová, Eva Holubová, Boleslav Polívka, Tomáš Hanák, Barbora Nimcová-Schlesinger, Vojta Vovesný, Milan Šteindler, Tomáš Vorel st., Isabela Moravcová, Radomil Uhlíř, Jan Slovák
Produkce: Bontonfilm Studios, Vorel Film

Premiéra: 9. 9. 2021
Distributor: Bontonfilm
 

Snímek navazuje na Vorlovy filmy Cesta z města a Cesta do lesa, vytvoří z nich uzavřenou trilogii a završí osudy všech stěžejních postav. V Cestě domů se v hlavních rolích vrátí Bolek Polívka a Eva Holubová jako zemědělská rodina Papošů, Tomáš Hanák a Barbora Nimcová jako rodina přistěhovaná z města, Tomáš Vorel ml. a Lucie Šteflová jako revírník Ludva a jeho žena. Objeví se i Milan Šteindler v roli vypečeného předsedy myslivců nebo Dominika Elischerová, kterou lidé znají ze sociálních sítí jako Mínu. Starého a tradičního zemědělce Papoše začíná trápit stáří a skutečnost, že jeho syn Ludva nechce přebrat statek. Ludva chce totiž zůstat revírníkem v místním lese. Lesní správa chce ale prodat hájenku, kde bydlí. Jeho žena dráždí vesnici svým“ bio“ přístupem k životu a musí se vyrovnat s tím, že na pohledného Ludvu mají políčeno některé místní ženské. Tomáš, který se kdysi z města a z kanceláře na vesnici přesunul, je už se vsí pevně spjatý, pracuje jako dřevař v lese a rád si přihne, zatímco jeho žena pro zájemce meditace v přírodě.

Recenze a rozhovory

Cesta domů

Postavy se propadají do naprosté pitvořivosti, až jsou všechny protivné a zlé. Vše už je za hranou sebeparodie.

Nic pro cyniky. Vorlův film Cesta domů přináší problematické herecké výkony a ideologii podávanou bez obalu

Cestu domů ocení diváci, kteří si nenechají lásku k Matce Zemi zkalit nesnesitelně schematickým scénářem, problematickými hereckými výkony a ideologií podávanou v koňských dávkách.

Režisér Tomáš Vorel uzavírá svou trilogii s filmem Cesta domů

Film nestojí na ději, jenž připomíná spíš slabé pásmo výjevů z vesnického života, ale na postavách a jimi prezentovaných idejích, které ale povětšinou sdělují pořád to samé.

Ani eko, ani bio. To Bolek Polívka spasil Cestu domů

Navzdory kazatelskému tónu se nakonec kronika Vorlových cest uzavře v kruhu sice očekávaném, usmířeném, nikoli však umělém.

Cesta domů

Cesta domů, jakkoli ten název může skrývat vícero významů, je upřímný počin o temných věcech, na které však nahlíží se vcelku netradičním humorem.

Místo tvoření pitvoření. Vorel se vydal spíš na cestu dolů než domů

Polopatická rozlučka se světem, kde bylo hezky a kde to dnes také bolí. Zmizel cit pro to, jak vyvážit kontrasty, zůstaly jen drobky dobrých úmyslů.

Na konci cesty: Tomáš Vorel zakončuje svou trilogii o návratu k přírodě

Snímkem Cesta domů završil režisér Tomáš Vorel trilogii o hledání sebe samého.

Cesta domů

Tomáš Vorel ušel od města až příliš dlouhou cestu a namísto hravé romantické komedie přináší bezvýchodné sociální drama ze současného českého venkova.

Cesta domů? Tomáš Vorel míří spíš do slepé ulice

Vorlův film tentokrát nefunguje ani na jednu stranu a protože mu chybí byť jednoduchá jednotící linka, je to pro diváka cesta krušná a vleklá.

ROZHOVOR: TOMÁŠ VOREL

Film Cesta domů je k dispozici na nejrůznějších platformách, tak jsme v rychlosti vyzpovídali jejího režiséra.

Rozhovor: Bára Nimcová

Nejen o Cestě domů, jsme si povídali s Bárou Nimcovou, která v trilogii Cest hraje jednu z nejdůležitějších postav, ale zároveň je s Tomášem Vorlem taky spoluautorkou scénáře.

Rozhovor: Milan Šteindler

„Těší mě, že jsem byl součástí celé trilogie. Tomáš Vorel mě tak dostal konečně častěji do přírody,“ říká herec k filmu Cesta domů.

Rozhovor: Lucie Šteflová

Po deseti rokách jsme si u příležitosti premiéry filmu Cesta domů, ve kterém ztvárňuje Anynu Papošovou, znovu povídali se známou českou herečkou Luckou Šteflovou.

Exkluzivní rozhovor: Tomáš Vorel jr.

V kinech je stále Cesta domů, tak jsem si popovídali s hlavním hrdinou filmu. O vesnici, o lese, o Gymplu, o Vejšce, ale třeba i o Vietnamu.

Rozhovor: Tomáš Hanák

Oblíbený český herec nechybí po Cestě z města a Cestě do lesa ani v Cestě domů, takže byla ideální příležitost se ho zeptat na celou řadu věcí…