K2 vlastní cestou

Česko, 2020, 93 min

Režie: Jana Počtová
Vystupují: Klára Kolouchová, K2, Martin Kolouch, Dawa Sherpa, Nirmal Purja, Petr Poláček, Iva Poláčková
Producent: Bontonfilm Studios

Premiéra: 30. 7. 2020
Distributor: Bontonfilm

Klára Kolouchová jako první rodilá Češka zdolala před lety Mount Everest a v loni jako první Češka a teprve dvacátá žena světa vystoupala i na druhou nejvyšší horu světa – na nebezpečnou K2. Její výstup na „Ká Dvojku“ představuje nejen nebývalý sportovní výkon a úspěch, ale ukazuje i příběh nezdolné vůle, touhy a úsilí dosáhnout vysněného cíle. Co pohání ženu, manželku a matku dvou dětí do souboje s obávaným zabijákem? Kam až dosahuje právo splnit si svůj osobní sen? Mohou být vlastně ženy při jeho plnění stejně sobecké jako muži? Odpověď na otázky a pohled na jedinečnou cestu až na vrchol K2 přináší dokument renomované filmařky Jany Počtové, autorky ceněných dokumentů Generace Singles a Nerodič. Hlavní hrdinka a režisérka spolu po dva roky sdílely období náročných příprav, pochyby, těžká loučení, krize i předchozí neúspěšný pokus. Jana Počtová společně s kameramanem zachytila atmosféru a dění expedice až do základního tábora, film obsahuje úchvatné záběry hor i Klářiny autentické záběry ze samotného finálního výstupu.

Recenze a rozhovory

Speciál: O pěti českých dokumentech… Část první

Vedle hraných filmů si také v minulém roce našlo tradičně cestu do kin několik dokumentárních. Většina z nich se prezentuje nejen pozoruhodným tématem, nýbrž i zpracováním.

Štěstí a bolest matky v horách

Tak jako Free Solo film dokáže zaujmout i nesportovce, jako konkrétní ukázka ceny a odměny za splnění osobních snů.

K2 vlastní cestou

Horolezectví je ve filmu dobře představené a Klára Kolouchová taky. Víme, co jí hory dávají i co ji stojí.

Statečná, či sobecká? K2 vlastní cestou dává divákům na výběr

Bez ohledu na podmanivě hrozivý majestát hor je dokument nejsilnější hluboko pod vrcholky. Tam, kde ponechává na divákovi, aby životní vášeň hrdinky posoudil podle svého.

Na horách se nesmím rozněžňovat, říká před premiérou dokumentu horolezkyně a manažerka Kolouchová

Při povídání o výkonech na hranici lidských možností doopravdy zvážní jen jednou: když vypráví o tom, jak z úbočí K2 telefonovala domů.  

Kavárenský povaleč leze na K2, popsala své natáčení Jana Počtová

Uskutečnit film s tak nejistým rozpočtem byl také svého druhu sportovní výkon, tvrdí Počtová, která se svou hrdinkou došla až do základního tábora.

Jen my a K2. Jana Počtová natočila dokument o cestě Kláry Kolouchové na druhou nejvyšší horu světa

„Expedice stála spoustu peněz. Takže jsem se snažila nemyslet na sebe a prostě točit dobrý film,“ říká Jana Počtová.