Karel

Česko, 2020, 133 min

Režie a scénář: Olga Malířová Špátová
Vystupují: Karel Gott
Produkce: Ivana Gottová

Premiéra: 7. 10. 2021
Distributor: Bontonfilm

Celovečerní dokumentární film Karel přináší ojedinělý pohled do soukromí a do duše Karla Gotta. Renomovaná režisérka Olga Malířová Špátová natáčela s Karlem Gottem po dobu celého jednoho roku a díky jeho upřímné otevřenosti vznikl nezvykle osobní až intimní pohled na život slavného zpěváka, jaký se doposud široké veřejnosti, ani jeho skalním příznivcům, nenaskytl. Zároveň v něm nechybí Gottův nadhled a humor. Tvůrci totiž zachytili Karla Gotta nejen při jeho vystoupeních nebo při setkáních s fanoušky u nás i v Hamburgu, ale především v jeho domácím prostředí. Ať už v Praze, na chalupě, nebo na vsi, kde trávil dětství. Zpěvák se ve filmu vydává po stopách svého života na místa, která sehrála v jeho životě důležitou roli. Odhaluje neznámé zákulisí koncertů, i svůj život s rodinou a soukromí, které si jinak snaží s pokorou a láskou chránit. Díky upřímné otevřenosti Karla Gotta mohou diváci vidět autentický a jedinečný filmový portrét, plný nečekaných vzpomínek.

Recenze a rozhovory

Film Karel: Pomník z kvalitního materiálu

Karel je to, čemu se říká filmový pomník. Vystavěný s obdivem, úctou a láskou, z pevného, kvalitního materiálu.

Dokument o Karlu Gottovi aneb Zpěvákovo soukromí, o které nestojíte

I u scén, jež působí spontánně a niterně, je palčivě cítit, že je Karel Gott Agency pečlivě autorizovala.

Vesnické pohřby, to byla show! Nejen Karel čili Gott se dojal

První součást tvoří „povinný“ životopis, druhou nebývale osobní bonus v podobě zpěvákova vědomého, poklidného a pokorného loučení.

Dokument Karel jde divákům až příliš naproti. Nabízí Gottův pomník odlitý do mramoru

Filmový Karel prostě jde na ruku – ať už pečlivě vytvářené legendě o pracovitém, přitom však vždy skromném umělci, anebo svým potenciálním divákům.

Karel

Olga Malířová Špátová se nechala uhranout materiálem a představila nekonfliktní a uhlazený portrét vládce slavičí voliéry.

Slzy dojetí i úsměvy

Režisérka využila plně šanci a společně se střihačkou sestavily z archivů a z živého natáčení obraz muže, o němž ti šťastní budou říkat: Žili jsme v době Gotta.

PRVNÍ DOJMY: Náš Karel. Gottův portrét by mohl mít podtitul Odcházení

Dokument je sám o sobě dostatečně jímavý, protože nezvykle důvěrný.

Film Karel jde zpěvákovi po srsti. Gott dostal důstojný rodinný medailon

Jako rodinný medailon je to dokonale splněná zakázka. Hlubší dokumentaristické výpovědi zůstala filmařka přece jen něco dlužna.

Karel

Olga Malířová Špátová nezapře svůj filmařský talent, tj. nejde jen o mluvící hlavy, ale dočkáme se kupříkladu některých lyričtějších motivů.

Byl jsem idiot, vzpomínal na antichartu Gott. Jak se loučil se světem v dlouho očekávaném dokumentu Karel?

Snímek konečně naplní svůj cíl, tedy zprostředkovat početné obci Gottových fanoušků ještě jedno dojemné setkání s jejich idolem.

Tušila jsem, že jsou to jeho poslední Vánoce, říká Olga Malířová Špátová o natáčení dokumentu Karel

„Jak a co točím, je můj názor na člověka, na příběh, na situaci,“ říká Olga Malířová Špátová.