Každá minuta života

Česko, Slovensko, 2021, 80 min

Režie a scénář: Erika Hníková
Vystupují: Lenka, Michal, Miško
Produkce: endorfilm

Premiéra: 26. 8. 2021
Distributor: Aerofilms

Mladý pár Lenka a Michal se věnují výchově svého čtyřletého syna s nejvyšším možným nasazením. Miško má už od narození naplánovanou každou minutu svého života tak, aby se z něj jednoho dne stal úspěšný vrcholový sportovec a po všech stránkách „kvalitní člověk“. Tomuto cíli je podřízeno vše. Rodiče odsunují své potřeby na vedlejší kolej, věnují synovi maximum času a malý Miško předčí svými výkony většinu vrstevníků. Na první dětská kamarádství však nemá zatím Miško čas. V jeho životě trénink střídá hru, hra střídá cvičení a cvičení střídá trénink v pravidelném rytmu. Živými situacemi z rodinného života otevírá režisérka Erika Hníková řadu otázek ohledně výchovy dětí a rodičovských výzev v dnešní době. Děláme pro své děti dost? Nebo toho děláme až moc?

Recenze a rozhovory

Ve Varech zabodovaly dva nové české dokumenty, které hledají kvalitu života v dětství a těsně před smrtí

Oba filmy se týkají toho, jak takzvaně kvalitně žít, byť ve zcela protilehlých životních situacích – v raném dětství, respektive nedlouho před smrtí.

Záhada výchovy

Každá minuta života evokuje nestrannost a možná (v dobrém i zlém) nerozhodnost samotné dokumentaristky, co si o sledovaném myslet.

Dokument Každá minuta života je obrazem kontroverzní výchovy dítěte k dokonalosti

V této podobě snímek může působit poněkud polovičatě, přestože jako „katalyzátor“ debaty zafungoval přímo ukázkově.

Kam zmizelo dítě? Petr Fischer nad dokumentem Každá minuta života

Co ale z filmu září opravdu nejsilněji, je klaustrofobní aseptické prostředí, v němž má Miško hledat sám sebe podle správného rytmu kamevédy.

Dokument Každá minuta života o výchově úspěšného dítěte odhaluje principy, jež dnes řídí společnost

Nový film Eriky Hníkové se odehrává v uzavřeném mikrosvětě rodiny, kde pro neúspěch není místo. Ani pro solidaritu, empatii a uvolnění.

Váš syn je mrtvý, náš syn je šampion. Síla skutečných příběhů

Hníková pozoruje, nekomentuje, nesoudí, ale také nikam příběh neposouvá.

Každá minuta života

Provokativní dokument, který se k tématu rodičovských nároků a extrémních výchovných přístupů záměrně vůbec nevyjadřuje, čímž rozpoutává diskuzi. Neotřelé, zajímavé, ale místy úmorné.

Šampión, nebo robot? Film Eriky Hníkové o „jiné“ výchově budí otázky

„V průběhu natáčení jsem dospěla k jakémusi ambivalentnímu postoji a tomu jsem podřídila i způsob vyprávění,“ říká Erika Hníková

Dítě jako rodinný projekt. Nový film Eriky Hníkové se věnuje problematice výchovy dětí

Snímky dokumentaristky Eriky Hníkové se většinou věnují aktuálním společenským a sociálním tématům, její nový film Každá minuta života problematice výchovy dětí.

Místo hraní shyby. Základní otázka je, nakolik má rodič právo nalinkovat dítěti život

S režisérkou Erikou Hníkovou o filmu mapujícím svébytný způsob výchovy, který soutěžil jako první dokument v hlavní sekci ve Varech.

O životech, které filmem nekončí

Jako každoročně shledávám českou dokumentární tvorbu celkově pozoruhodnější než hranou. V kinech můžeme zhlédnout dokumenty s pestrými tématy.

KVIFF. 55. ročník karlovarského festivalu a jeho hlavní soutěž

Přinášíme shrnutí 55. ročníku KVIFFu. S filmovým publicistou Ondřejem Pavlíkem v poslední den konání nejvýznamnějšího českého festivalu probíráme především čerstvě uzavřenou hlavní soutěž.