MIMO KINO: Herec

Česko, 2020, 3 h 55 min (3 epizody)

Režie: Peter Bebjak
Scénář: Petr Bok, Pavel Gotthard
Hrají: Jan Cina, Jenovéfa Boková, Martin Finger, Jan Nedbal, Adrian Jastraban, Emília Vášáryová, Luboš Veselý, Pavel Batěk, Elizaveta Maximová, Judit Bárdos

Premiéra: 11. 10. 2020 na ČT1

Dramatický příběh slibného mladého herce zasazený do počátku padesátých let dvacátého století. Mnoho mladých lidí tehdy muselo volit stejně jako on: totalitnímu režimu se postavit, přizpůsobit, nebo se na něm dokonce aktivně podílet. Volba hlavní postavy minisérie Herec je přitom ještě o řád složitější. Standa v sobě totiž skrývá velké tajemství. Pro někoho traumatizující handicap, pro něj však překvapivá cesta ke kariéře. Minisérie je studií lidského charakteru a jednání ve vyhrocených situacích, kdy otázka morálky a chování hrdiny není zdaleka jednoznačná.

Recenze a rozhovory

Ohrožený Herec se schoval na bezpečnou půdu historie

Ctižádostivý třídílný projekt je autorsky zručný, režijně obratný a herecky na výši. Jenže nic neriskuje, zasazením příběhu do 50. let se připravuje o skutečný průlom.

Herec

Tematicky to je seriál zajímavý a důležitý, ale režie byla až příliš přepjatá. Seriál je v řadě postav až zbytečně černobílý.

Minisérie s Cinou o 50. letech je vyhrocené drama. Všude tma, lidé se tváří nešťastně

Jan Cina a Jenovéfa Boková září v dramatu z éry stalinismu, které mohlo nabídnout nuancovaný portrét člověka a doby. Pohybuje se ale v krajních polohách.

Jan Cina se v seriálu Herec brodí mravním bahnem 50. let

Směs dramatu a thrilleru vypráví jako o život příběh z poúnorového komunistického Československa. Místy se však v trojdílném seriálu Herec „tančí“ na hraně vkusu.

Když StB rozdávala herecké role. Herec zkouší spojit stalinismus a špiony

Herec má ambice přiblížit se současným špionážním dramatům, ale v nakládání s historií zůstal mentálně v první polovině devadesátých let.

Herec zamotaný v síti StB. Nová minisérie České televize stojí za podívání

Napínavou špionážní fikci zasazenou do první poloviny 50. let předkládá divákům trilogie Herec.

Jan Cina v roli o přežití. Atmosféru hrůzy a nejistoty navodí drama Herec

Dezorientující hudba Juraje Dobrakova a kamera Martina Žiarana, která si libuje v tichém kradení se za postavami, tvoří vyrovnaného spoluhráče výborným hereckým výkonům.

Doba, kterou už nechceme zažít. Televizní minisérie Herec vypráví příběh o životě v nepravdě

Nechtěl jsem vyprávět příběh obětí. Rozhovor se scénáristou Petrem Bokem a hercem Janem Cinou o minisérii Herec.