Muž zbavený tíže

Česko, 2021, 70 min

Režie a scénář: Josef Císařovský
Vystupují: Kamil Lhoták junior, Jan Králík, Libor Šteffek, Jan Dvořák, Blanka Chocholová, Pavel Vácha, Martin Bouda, Vlasta Kroupová a další
Produkce: Josef Císařovský

Premiéra: 9. 12. 2021
Distributor: CinemArt

Pod zdánlivě prostými všedními výjevy obrazů Kamila Lhotáka se skrývá znepokojující magnetismus vzpírající se logickému vysvětlení. Dokumentární film Muž zbavený tíže hledá dosud neznámé skutečnosti a snaží se je propojit do nových souvislostí. Režisér Josef Císařovský se s pomocí umělcova syna Kamila Lhotáka Juniora, publicisty Jana Králíka, autora monografií Libora Šteffka, sběratele a nakladatele Jana Dvořáka, tiskaře Martina Boudy a dalších pamětníků snaží hledat inspirační zdroje Lhotákovy imaginace i události, které ovlivnily nejen jeho výtvarnou cestu ale i samotný život. Existovala vůbec „tajemná ohrada snů“ s dírou po suku, jíž nahlížel do dílny, kde se na periferii města opravovala auta a letadla? A pokud ano, kde stála? Kým je onen „muž zbavený tíže“, který si vykračuje vzduchem? Je to on sám? Víme, že jedním silným impulsem pro malého Kamila Lhotáka byla pražská výstava v roce 1891, na které došlo k zřícení horkovzdušného balónu Kysibelka. Lhotáková touha zbavit se zemské tíže se pak prosazovala v celé řadě jeho dalších děl. Stejně jako jeho láska k starým automobilům a nejrůznějším vznášedlům, k magickému Českému středohoří i opuštěným periferiím a tajemstvím skrytými za ohradami. Jeden vypadlý suk tak spojuje celý sled asociací, vzpomínek a snových výjevů. Autoportrét Kamila Lhotáka levitujícího nad Ohradou snů se proměňuje v Muže zbaveného tíže, který se nakonec snáší k zemi jako vzkaz z nebes v podobě novinového útržku.

Recenze a rozhovory

Výprava do světa Kamila Lhotáka. Sugestivní snímek přibližuje náladu pražských periferií

Nejde o kunsthistorické pojednání ani o vyčerpávající vylíčení Lhotákovy tvůrčí dráhy. Dokument s hranými pasážemi hledá – doslova i obrazně – tajemnou „ohradu snů“.

Páni kluci mají svátek, ale stále ho slaví hlavně Kamil Lhoták

I když pár uměnovědných komentářů propašovaných do snímku operuje pojmy jako ezoterika, z obrazů Kamila Lhotáka prostě dýchá krása, čistota, romantika klukovských dobrodružství.