My, občané Protektorátu

Česko, 2024, 2 h 38 min (3 epizody)

Režie a scénář: Ondřej Veverka
Mluví: Dana Syslová, Klára Jandová, Nikola Heinzlová, Kamila Janovičová, Zuzana Skalická, Zuzana Truplová, Martin Finger, Kryštof Hádek, Martin Zahálka, Jiří Böhm a další

Premiéra: 12. 3. – 26. 3. 2024 na ČT

Deníkové zápisky, korespondence a rodinné filmové záznamy odkrývají unikátní pohled na život a soukromí občanů tzv. Protektorátu Čechy a Morava… Mladý dokumentarista Ondřej Veverka oslovil desítky pamětníků protektorátních časů i jejich potomků, aby se s ním podělili o unikátní filmové záznamy a písemná svědectví z tehdejší doby. Výsledkem je trojdílný dokument, který přináší jedinečný pohled na protektorát. Amatérské kamery si tenkrát možná více než kdy jindy všímaly běžných každodenních věcí, drobných radostí a obyčejného života. Snad proto, aby člověk alespoň na chvíli podlehl iluzi, že svět je vlastně ještě v pořádku. Ale brzy se tragédie vpisovala i do těchto záběrů. 

Recenze a rozhovory

Soused prodal vejce Židovi, hlásíme My, občané Protektorátu

Série používá dosud nezveřejněné záběry z rodinných filmů, citace z deníků a dopisů, což z ní činí unikát. A také se drží výhradně autentických dobových

DOMÁCÍ VIDEA Z DOB HAJLOVÁNÍ

Režisér Ondřej Veverka pracuje se stovkami hodin domácích filmů natočených díky novému vynálezu – osmimilimetrové kameře.

Překvapivě barevný protektorát. Unikátní dokument na ČT přináší autentické záběry z doby nacistické okupace

Dohromady to vytváří jakýsi působivý, o něčem nepochybně vypovídající, ale zároveň trochu neuchopitelný a místy až chaotický útvar.

Točili lidé v Protektorátu home videa? A můžeme je vidět? Nová série ČT slibuje unikátní podívanou

Dokumentární cyklus České televize My, občané Protektorátu přiblíží pomocí unikátních domácích filmů soukromí obyčejných obyvatel okupovaného území.

Jak se žilo v Československu mezi válkami a během protektorátu? Vyrazte do stále živé minulosti

Do období protektorátu míří nenápadně strhující seriál, jenž je dostupný na iVysílání. Proč se ohlížet do minulosti?