Myši patří do nebe

Česko, Francie, Polsko, Slovensko, 2021, 87 min

Režie: Jan Bubeníček, Denisa Grimmová
Scénář: Alice Nellis, Richard Malatinský
Mluví: Pavlína Balner, Matouš Ruml, Ondřej Vetchý, Lukáš Pavlásek, Martin Stránský, Ludmila Zábršová-Molínová, David Novotný, Jiří Klem, Jiří Lábus, Martin Dejdar, Barbora Hrzánová a další
Produkce: Fresh Films

Premiéra: 7. 10. 2021
Distributor: CinemArt

Myška Šupito ráda všechny přesvědčuje o tom, že je nejodvážnější myší na celém světě a vůbec ničeho se nebojí. Ale opak je pravdou, ve skutečnosti se pobobkuje ze všeho, co se kolem jen mihne. Jejím toužebným přáním je být stejně statečná jako její tatínek. Ten se dokázal s nasazením vlastního života postavit děsivému lišákovi Tlamounovi, postrachu celého lesa. Boj sice nevyhrál, stal se ale obdivovaným hrdinou myšího společenství. Šupito chce všem dokázat, že odvaha je dědičná. Snaží se zopakovat jeho legendární kousek – vytrhnout pár chlupů z liščího kožichu. Za cíl si vybere spícího mladého lišáka Bělobřicha. Vše se nakonec semele trochu jinak, než si malá myška představovala. Lišák se nečekaně probudí a honička končí nešťastně pro oba dva. Šupito i Bělobřich se dostanou do zvířecího nebe. Při pokusu vyhnout se vstupní očistné koupeli v nebeských lázních na sebe myška i lišák opět natrefí a díky společné nelibosti k mytí jsou přinuceni pokračovat v cestě společně. Putují po nebeských atrakcích i fantaskních zákoutích, zažívají nejrůznější dobrodružství i nečekaná setkání a navzájem se poznávají. Šupito je na Bělobřicha nejdřív pořádně naštvaná, ale postupně si uvědomuje, že je jiný než ostatní tolik nenáviděné lišky. Na cestě nebem musí oba společně zdolat různé nástrahy, splnit úkoly a překonat překážky. Vznikne mezi nimi podivuhodné přátelství a na konci jejich putování na ně čeká velké překvapení.

Recenze a rozhovory

Myši patří do nebe

Je to animák, který můžete srovnat se zahraničními ve všech ohledech.

Český animovaný film Myši patří do nebe přibližuje dětem vážná témata

Snímek zaujme rukodělnou propracovaností, fantastickou technickou stránkou, emocionální působivostí, smysluplným závěrem i svým přístupem k leckterým tématům a sdělením.

Myši patří do nebe. Animovaný film aspiruje na rodinnou podívanou roku

Podařil se moderní animovaný film, který bez přehánění snese srovnání se světovou konkurencí. Břetislav Pojar by měl radost.

Myši patří do nebe, ale také do království Českých lvů

V Česku se po dlouhé době zrodil animovaný film s myšlenkou, což je mimořádný přídavek ke vkusné zábavě, akci, dojetí a k solidně zvládnutým řemeslům.

Myši patří do nebe. Český animovaný film opět na výsluní

Nový film Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka se zahraniční tvorbě ve výpravě, animaci a režii plně vyrovná a obsahově většinu z ní převyšuje.

Myši patří do nebe

Až na pár vypravěčských zaškobrtnutí se tomuhle propracovanému animáku těžko něco vytýká. Moudra pro děti a dojetí pro dospělé zárukou.

„Nechtěli jsme šetřit emocemi a strach je jednou z nich,“ říkají autoři animovaného hitu Myši patří do nebe, který se nebojí ani smrti

Originální podívanou natočili podle předlohy Ivy Procházkové Denisa Grimmová a Jan Bubeníček.

Nechceme děti trápit, ale mají si uvědomit, že je něco smutné a můžou to jako smutné prožívat

Rozhovor s režiséry animovaného filmu Myši patří do nebe Denisou Grimmovou a Janem Bubeníčkem.

Dětské animované filmy jsou ideálním médiem, jak malým divákům představit nepříjemná témata

Snímek Myší patří do nebe se temnějším tématům, která filmy pro děti často obcházejí obloukem, nevyhýbá