Pohani

Česko, 2023, 92 min

Režie a scénář: Olga Dabrowská
Hrají: Lenka Vychodilová, Eva Alner Jízdná, Tereza Slánská, Josef Polášek, Jiří Racek, Ondřej Lechnýř, Zdeněk Podhůrský, Tereza Šefrnová, Ondřej Malý, Simona Lewandowská a další
Produkce: Asen Šopov Images

Premiéra: 12. 10. 2023
Distributor: Asen Šopov Images

Film Pohani vychází z divadelní hry tragicky zemřelé autorky Anny Jablonské, která hledá podstatu a smysl víry, tradiční rodiny a společenské morálky. Existenciální drama představuje bezbožnou a vystresovanou rodinu, jejíž členové nežijí šťastné životy. Domácnost bez radosti a všudypřítomná nervozita, nespokojenost a frustrace vytvářejí tísnivou atmosféru. Touhy a sny si každý skrývá sám v sobě. Do této rodiny nečekaně zavítá bigotně věřící babička a začne ji ,,zachraňovat“. Matka, otec i dospívající dcera jsou denně vystavováni projevům její kritiky a je jim energicky vnucována babiččina představa nápravy. Rodina prochází nucenou proměnou, obzvláště když se začínají dít zdánlivé zázraky. Tento proces se ale čím dál víc příčí vnučce, která prožívá své vlastní problémy dospívání a její střet s babičkou vyústí v tragédii. Toto neštěstí paradoxně dovede rodinu ke skutečnému očištění, vedoucímu až ke skutečnému zázraku. Černobílý snímek Pohani se také dotýká problému ukrajinského pravoslaví, které bylo donedávna řízeno moskevským patriarchátem, podléhajícím státní moci. Na tomto příkladu se ukazuje princip dopadu zneužitého náboženství na osudy lidí.

Recenze a rozhovory

Pohani jako prubířský kámen víry

Pohani se vymykají jak svým svébytným řemeslným pojetím tak důrazem na témata, která naše hraná tvorba prakticky neřeší.

Zmatení Pohani si pletou film a divadlo. České drama se topí v jinakosti ukrajinské kultury

Nesnesitelně strnulé překlopení divadelní hry na plátna bez jakéhokoliv ohledu na kinematografii, kulturní kontext.