Rekonstrukce okupace

Česko, Slovensko, 2021, 100 min

Režie a scénář: Jan Šikl
Produkce: CINEPOINT

Premiéra: 23. 8. 2021
Distributor: Cinepoint

Režisér filmu Jan Šikl sbírá mnoho let soukromé, rodinné a filmové archivy. Před časem nalezl 3,5 hodiny profesionálně natočeného materiálu, na kterém je zachycena invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968. Záběry pravděpodobně nikdo nikdy neviděl. Jan Šikl zahajuje pátrání po tom, kdo a kde je v archivu zachycen. Vzpomínky na konkrétní události ožívají, postupně se skládá obraz historického okamžiku a jeho vztahu k současnosti. Film o naši schopnosti reflektovat minulost a o svébytné formě společenské paměti, která vydává svědectví obecnějšího charakteru.

Recenze a rozhovory

A pak po mně vystřelil ruský tank. Ale koho to dnes zajímá

Dokument ukazuje, proč by nás srpen 1968 měl stále zajímat. A dělá to přesvědčivě: přes příběhy těch, kdo události prožili.

Utajené záběry. Film Rekonstrukce okupace připomíná, jak to bylo 21. srpna 68

Věcná a navýsost záslužná rekonstrukce naší paměti. I svědomí.

Váš syn je mrtvý, náš syn je šampion. Síla skutečných příběhů

Bohužel od jedinečných osudů vypjatých dní film posléze směřuje k typické sebemrskačské esejistice na téma národní povahy za normalizace.

Zlom v duších Čechů a Slováků přišel velmi rychle. Byl to nekonečný propad, říká Jan Šikl

V počátcích dokumentárního filmu Rekonstrukce okupace stál ovšem nález doposud neznámých profesionálních filmových materiálů.

Komunisti jsou svině. Veliký. Film Rekonstrukce okupace varuje i před dnešními lídry, říká Jan Šikl

V den výročí srpnové invaze uvedl Jan Šikl působivý dokumentární film, v němž se ke klíčovým událostem vrací prostřednictvím většinou dosud neznámých záběrů ze soukromých

O životech, které filmem nekončí

Jako každoročně shledávám českou dokumentární tvorbu celkově pozoruhodnější než hranou. V kinech můžeme zhlédnout dokumenty s pestrými tématy.