Smečka

Česko, Slovensko, Lotyšsko, 2020, 94 min

Režie: Tomáš Polenský
Scénář: Irena Kocí, Tomáš Polenský
Hrají: Tomáš Dalecký, Tomáš Mrvík, Anastasia Chocholatá, Denisa Biskupová, Jiří Vyorálek, Vlastina Svátková, Václav Vašák, Patrik Děrgel, Michal Dluhoš
Producent: 8Heads Productions

Premiéra: 8. 10. 2020
Distributor: Bontonfilm

Davidovi je šestnáct, má krásnou přítelkyni, rodiče ho podporují ve všem, do čeho se pustí, a vytvářejí mu patřičné finanční zázemí. Právě se přestěhoval, má nastoupit do nového hokejového týmu Vlků a zabojovat o místo brankářské jedničky. Jenže nováček v pevně semknutém kolektivu, to bohužel nevěstí nic dobrého. Co dělat, když tě spoluhráči nevezmou mezi sebe, a opustí tě holka? Spirála šikany, odvety a vzájemných bojů se roztáčí. Pro většinu hráčů je to zpočátku asi jenom zábava, ale kapitán Jerry tlak neustále stupňuje. Někteří s tím možná nesouhlasí, ale nikdo nic neudělá. A šikana se z kabiny následně přesune i na internet. Podaří se Davidovi vybojovat své místo v týmu, ve škole, v životě, a Vlky porazit?

Recenze a rozhovory

Poprvé od Gymplu povedený český film pro teenagery. Smečka vypráví o šikaně v hokeji

Smečka představuje solidní variaci na žánr filmů o teenagerském dozrávání.

Smečka

Takhle asi zní děj docela tuctově, ale to jenom proto, že je to fakticky docela tuctové. Naštěstí kladné stránky převažují.

Smečka na hokejovém ledě. Nelehký život teenagerů

Smečka je poctivý pokus nahlédnout do vztahů a nároků sportu, kde to teenageři, hledající teprve sami sebe, nemají ani trochu snadné.

Smečka

Ten film chce vyprávět o spoustě věcí, ale vše, co se tam děje, působí hrozně zbrkle.

Hokejoví dorostenci i jejich otcové řádí ve filmu Smečka

Důkladná znalost prostředí režisérovi umožnila napsat vcelku věrohodný scénář a natočit zejména scény hokejových tréninků a zápasů s dokumentaristickou jistotou.

Dorostenecká hokejová Smečka šíří docela věrný strach

Jako způsob řešení sledovaného problému to rozhodně nestačí, ale jako filmová prvotina z neotřelého prostředí Smečka obstojí.

Smečka

Smečka ukazuje, jak asi opravdu šikana funguje, ale ukazuje to velmi zhuštěně. Takže to působí extrémně schematicky a náhlé proměny chování hrdinů jsou až směšné.

Téma šikany je u nás tabu, říká scenárista a režisér Tomáš Polenský

Scenárista a režisér několika dokumentárních filmů Tomáš Polenský (33) celovečerně debutoval dramatem Smečka, kterým se vrací do dospívání v hokejovém prostředí.

Do českého filmu vtrhla nová silná herecká generace. Jaká je, co řeší a o co jí jde?

Co je pojí dohromady a zároveň odlišuje od starších generací? Sociální sítě, říká řada z nich bez zaváhání.