The Sound Is Innocent

Česko, Slovensko, Francie, 2019, 68 min
Režie: Johana Ožvold
Scénář: Johana Ožvold, Lukáš Csicsely

Premiéra: 3. 10. 2019
Distributor: Cinémotif Films

Synopse: Hudební dokument The Sound Is Innocent vás nechá nahlédnout do snového světa nahrávacích studií a pozve vás na cestu do historie ale i přítomnosti elektronického zvuku. V pěti kapitolách nás film provede tajuplným bludištěm, kde potkáme tvůrce, kteří nám představí klíčové momenty vývoje elektronického zvuku – ty jsou stejně nepředvídatelné jako průkopnická hudba, kterou snímek hravým způsobem dokumentuje. Film tak osvětluje některé ze základních otázek hudební tvorby a pozoruje tak vývoj vztahu mezi člověkem a strojem, tedy umělcem a jeho nástrojem. Ve filmu se objeví umělci a hudebníci jako François Bonnet, Steve Goodman (aka Kode9), Julian Rohrhuber, John Richards nebo Hannes Hoelzl a Alberto De Campo, Každý z nich nám poskytuje jedinečný a někdy i osobní pohled na radikální dobu zvukových objevů, které změnily umění, kulturu, a dokonce i společnost. The Sound Is Innocent zkoumá vztah mezi zvukem a společností jako takovou, technologickým boomem a naším globalizovaným světem. Pro hudební skladatele je hudba hrou. A pro tvorbu elektronické hudby je tou nejdůležitější hračkou stroj – hudební nástroj, předmět…

Trailer:

Recenze a rozhovory

O zvucích obrazem

Snaha vytvořit ke zvukům odpovídající obrazy, připoutat hudbu k jejím fyzickým generátorům a prostředím jejich šíření, dává filmu jeho originální styl.

The Sound Is Innocent

Film mi přijde pozoruhodný, na český dokument mimořádně povedený v tom, jak sebevědomě pracuje s radikální stylizací.

Vyprávět obrazem o elektronické hudbě

Snímku The Sound Is Innocent netrvá déle než pár okamžiků, aby svou propracovanou audiovizuální složkou vykročil z řady a upoutal pozornost.

Český dokument ve světě – Kristýna Michálek Květová

Producentka Kristýna Michálek Květová o cestě dokumentární eseje The Sound Is Innocent i užitečnosti workshopů a nezbytnosti zahraničních zdrojů financování.

Johana Ožvold: Elektronickou hudbu posloucháte, i když si myslíte, že ji neposloucháte

Původně chtěla natočit film o hudebním skladateli Zdeňku Liškovi, nakonec se ale rozhodla, že se ve svém celovečerním debutu pokusí zmapovat vývoj elektronické hudby.

Jak se s životem neprat aneb Čeští lvi dokumentární

Tuzemští akademici svými nominacemi opět potvrdili, že dokument je v jejich očích hlavně nevzrušivý pomník, který divákům předává informace.

Česká radost 2019

Několik poznámek k vybraným filmům české soutěže 23. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.