Útěk do Berlína

Česko, 2023, 98 min

Režie a scénář: Martin Froyda, Jan Novák
Vystupují: Josef Mašín, Zdena Mašínová, Milan Paumer, Petr Blažek, Eduard Stehlík, Jan Nová a další
Produkce: Arthur Krensky Films, Cineart TV Prague, Česká televize

Premiéra: 16. 11. 2023
Distributor: CinemArt

Příběh bratří Mašínů jde zpátky na území dvou států, které už na mapě nenajdete – místy děje jsou Československo a Východní Německo, jeho údobím raná padesátá léta. Svět rozpalují vášně studené války. Barvou dne je rudá, odstíny morálky jsou šedé a v příběhu vystupuje 25 tisíc statistů pročesávajících pošmourné bažiny na jih od Berlína. Jsou jimi celá armáda německých milicionářů a sovětských vojáků. Pátrají po „ozbrojeném gangu teroristických banditů“… V hlavních rolích je pětice mladých mužů, z nichž jen dva se pravidelně holí. Vedou je dva bratři: třiadvacetiletý Radek Mašín je studentem Vysokého učení technického, jedenadvacetiletý Josef Mašín je tanečníkem.

Dějové obrysy dokumentárního filmu napsal život sám a příběh sám zůstává velice aktuálním. Odbojová skupina bratří Mašínových cloumá českým i německým veřejným míněním ještě dnes. Mašínové byli tehdy teprve náctiletí mladíci, když začátkem padesátých let vyhlásili svou válku československému stalinismu, a jejich činy od té doby rozdělují českou veřejnost – byli Mašínové moderní hrdinové tím, že se postavili totalitární tyranii, anebo šlo o zbrklé mladíky, kteří svými vražednými počiny nedokázali vůbec nic.

Recenze a rozhovory

Do Berlína za třicet temně totalitních dní

Dokument přináší podněty k přemýšlení o smyslu poselství, jež zanechávají třeba i sporné kapitoly našich historických příběhů.

Útěk do Berlína

Mašíni by potřebovali film, který by se na ně podíval z obou stran, ne jen z jedné, a s víc kontextu.

Bratři Mašínové utíkali jako Zátopek, líčí Útěk do Berlína

Ozbrojenou cestu odbojové skupiny Mašínových do svobodného světa popisuje film včetně výpovědí hlavních aktérů.