Vlci na hranicích

Česko, 2020, 78 min

Režie a scénář: Martin Páv
Vystupují: Tomáš Havrlant, Jiří Malík a další
Produkce: Frame Films

Premiéra: 3. 6. 2021
Distributor: Bontonfilm

Vlci na hranicích vypráví příběh o návratu vlků do české krajiny a obecněji také o našem rozpolceném vztahu k přírodě. Na Broumovsku byly tyto šelmy vyhubeny před více než dvěma sty lety a začali se postupně vracet až v poslední době. V tomto kraji je také soustředěna největší koncentrace ovcí v celé České republice. Sledujeme tak příběhy konkrétních lidí – ekologické farmářky, starosty jedné z obcí, či velkochovatele ovcí, kterým všem do života zasáhli vlci. Veřejnost je rozdělená – na jedné straně stojí statkáři a další obyvatelé, kteří se cítí ohroženi a chtějí se vlků zase zbavit. Na druhé straně jsou ti, kdo je považují za přirozené predátory nutné pro znovunastolení rovnováhy v přírodě. Podle nich by se lidé měli vzdát absolutní nadvlády nad životním prostředím a měli by změnit svůj způsob přemýšlení o lidské bezpečnosti a majetku. Dokážeme a chceme vlky opět přijmout?

Recenze a rozhovory

Horníci a vlci na hranicích dnešního světa: dva dokumentaristé vstupují do kin se suverenitou, kterou jim hraná tvorba může závidět

V kinech vynikají dva dokumentaristické debuty. Nová šichta a Vlci na hranicích nachází cestu, jak vyprávět o regionálních problémech a zároveň o stavu Evropy.

Jako pedofil v mateřské školce. Zuří boj o Vlky na hranicích

Bitva vede od hospodských hádek přes komunální volby, mezinárodní konferenci a žalobu farmářů na stát až do parlamentu, kde nabývá groteskně ironických podob.  

Vlci na hranicích

Nejsilnější scény jsou ty, kde se lidi dostávají do střetu a neposlouchají nikoho jiného, než sami sebe.

Nech vlka žít

Okolo návratu vlka obecného do Česka se na Broumovsku rozhořela bitva, v níž není těžké rozpoznat mikrokosmos celé nejen tuzemské společnosti.

Vlci na hranicích

Vlci na hranicích jsou podmanivý dokument s takřka westernově rozehraným napětím.

Vlci na hranicích

Martin Páv zaujal pozici nestranného pozorovatele a zohledňuje argumenty všech účastníků sporu, v jehož jádru nestojí vlci a ovce, ale společenská nejistota a strach z cizího.

Vlci na hranicích

Je to film, ke kterému se může nějak vztáhnout každý. Těmi vlky může být pro diváky cokoliv, čeho se bojí.

Příroda je chytřejší než my, říká režisér Martin Páv, který na Broumovsku natočil film nejen o vlcích

Dokument Vlci na hranicích nemá vyprávět jen o vlcích. Chce se podívat i na nálady rozdělené společnosti nebo vztah člověka k přírodě.

Z vlků se stal symbol čehokoliv, co se člověku namane

Martin Páv v rozhovoru představí svůj projekt Vlci na hranicích a cestu, která ho k tomuto zajímavému konceptu dovedla.