Vratislav Effenberger aneb lov na černého žraloka

Česko, 2018, 85 min
Režie: David Jařab
Scénář: František Dryje, David Jařab

Premiéra: 8. 11. 2018
Distribuce: Cinemart

Synopse: Dokumentární film s hranými prvky věnoval režisér a scenárista David Jařab jedné z nejvýznamnějších postav českého surrealismu, Vratislavu Effenbergerovi.

Vratislav Effenberger (1923–1986) je nejvýznamnější postavou českého poválečného surrealismu, básník a teoretik, jehož tvorba odráží svébytný přístup k realitě totalitního Československa, ale i nesmlouvavé postoje k celé euro-atlantické civilizaci. Po odchodu Toyen a Jindřicha Heislera do exilu a především po smrti nejvýznamnější osobnosti první fáze surrealismu Karla Teigeho, stává se vůdčí osobou, organizátorem, ale i reformátorem surrealistického hnutí u nás. Zároveň tuto sféru přesahuje svými postoji, které ho v sedmdesátých letech postaví po bok signatářů Charty 77. S hlavním proudem českého disentu však nesplynul, k jeho představitelům přistupoval vždy velice diferencovaně.

Trailer:

Recenze a rozhovory

Umění je hra, tvrdil. Ale vysvětlit hru znamená zabít ji

Jenže snímek v režii Davida Jařaba se je pokouší objasňovat, pojmenovat, vykládat, zatímco tolik opěvovaná hravost mu zůstává zcela cizí.

David Jařab, Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka

Vratislav Effenberger (1923–1986) byl člověk surrealisticky podvratný, k moderní civilizaci kritický a disponující absurdním humorem.

Účastníci surrealistického zájezdu vyrazili hledat Effenbergera

Celkově však vyznívá jako hravý portrét člověka, který se celý život dokázal obrazně dívat na druhou stranu, mimo danou realitu.

Nenechat se obalamutit povrchností, nabádá hravý film o surrealistovi Effenbergerovi

Divák si leckdy není jistý, co je vymyšlené a co spontánní. Co je hrané, co dokumentární.

Vratislav Effenberger aneb lov na černého žraloka

Jařab natočil spíš nenucenou a hlavně hravou vzpomínku, která souzní s českou surrealistickou tradicí.

Normální surrealistický film

„Dokázal přidat Effenbergerovi rozměr a ukázat víc než jen tu tvář, kterou obdivovali členové skupiny dokumentarista,“ říká režisér David Jařab.

Zachycujeme rozklad, říká režisér a surrealista David Jařab

Čím byl pro český surrealismus důležitý Vratislav Effenberger?